KGHM został nagrodzony za społeczną odpowiedzialność biznesu

21 października 2019, 13:45 Alert
KGHM
fot. KGHM

Złotą statuetkę Stevie Awards odebrał 19 października 2019 roku Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.. Dodatkowo KGHM jako firma otrzymała także nagrodę Stevie w kategorii CSR „Corporate Social Responsibility Program of the Year – in Europe” za całokształt działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Złoto dla zarządzającego

Prezesa Polskiej Miedzi uhonorowano najwyższym laurem w kategorii „Executive of the Year – Metals & Mining”. Jak podkreślają organizatorzy, przyznawana od 2002 roku Stevie Awards jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych nagród na świecie w dziedzinie biznesu. Jej laureatami są osoby indywidualne oraz firmy z ponad 70 krajów świata. Celem konkursu jest uhonorowanie i publiczne uznanie osiągnięć i pozytywnego wkładu organizacji i ludzi biznesu na całym świecie

– Podstawą w turbulentnych czasach jest precyzyjnie określona wizja, konsekwentne zarządzanie, ale też uważność i elastyczność w działaniu. Ta nagroda należy nam się za to, że razem z załogą Polskiej Miedzi dzień po dniu wdrażamy w życie cele, jakie założyliśmy w strategii na lata 2019 – 2023. Statuetka to symboliczne docenienie naszej pracy nad nowym podejściem do trendów i wymagającego rynku, w jakim przyszło nam funkcjonować – podkreślił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.

W ciągu ostatniego roku zarząd KGHM skutecznie wprowadzał założenia nowej Strategii spółki, koncentrując się zwiększaniu efektywności procesów produkcyjnych i zarządzania oraz działaniach zmierzających do obniżki kosztów produkcji. Mimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych za pierwsze sześć miesięcy tego roku firma odnotowała solidne wzrosty podstawowych wskaźników finansowych w stosunku do poprzednich okresów rozliczeniowych. Miedziowa spółka oraz jej zarząd zostali w tym roku laureatami licznych nagród i wyróżnień w zakresie zarządzania, wspierania polskiej kultury, oraz m.in. raportowania wyników.

Złoty Stevie jest ręcznie odlewany i wykończony 24-karatowym złotem. Kryształowa piramida uniesiona w górę przez Stevie reprezentuje hierarchię ludzkich potrzeb. System często reprezentowany jako piramida, został opracowany w XX wieku przez psychologa Abrahama Maslowa, który zauważył, że po zaspokojeniu naszych podstawowych potrzeb, poszukujemy szacunku i uznania oraz dążymy do samorealizacji. To już szesnasta edycja światowego programu nagród (The International Business Awards®), uznającego osiągnięcia w różnych aspektach biznesu.

Doceniony corporate social responsibility

Brązowa nagroda dla KGHM przyznana za całokształt działań spółki w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu to uwieńczenie kompleksowego programu realizowanego przez Polską Miedź pod hasłem „Dobry Sąsiad”.

Zgodnie z założeniami swojej strategii zarząd KGHM prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, współpracując z okolicznymi gminami oraz wspomagając ich rozwój. Miedziowa spółka zatrudnia mieszkańców pobliskich miejscowości, wspiera lokalnych sportowców poprzez sponsoring oraz wspomaga samorządy lokalne i pro-społeczne programy przez nie realizowane. W październiku tego roku KGHM podpisał mowy z dwiema gminami: Legnicą i Głogowem, przekazując każdej z nich 300 tys. zł na działania i programy prozdrowotne realizowane na rzecz mieszkańców. W minionym roku do jednostek samorządu terytorialnego w Zagłębiu Miedziowym trafiło od KGHM ponad 550 mln zł z tytułu należnych podatków i opłat.

W ramach swojej polityki CSR Polska Miedź realizuje oraz wspiera dziesiątki wydarzeń i projektów. Główne z programów prospołecznych to działania w ramach akcji Eko-Zdrowie, Szkoła Przywództwa KGHM Polska Miedź S.A. „Przewodnicy” oraz Wolontariat Pracowniczy Miedziane Serce.

Ponadto spółka prowadzi szeroko zakrojone działania CSR poprzez działalność swojej Fundacji, która wspiera finansowo wybrane projekty w czterech obszarach: zdrowia i bezpieczeństwa, sportu i rekreacji, kultury i tradycji oraz nauki i edukacji.

Potwierdzeniem najwyższych standardów społecznej odpowiedzialności stosowanych na co dzień w KGHM jest udział w grupie wybranych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, które tworzą Indeks RESPECT. Wyróżnia on spółki zarządzane w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, a przy okazji podkreśla ich atrakcyjność inwestycyjną. Składają się na nią jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich i przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego.

KGHM