KGHM korzysta na wzroście cen złota i srebra

28 lipca 2020, 11:30 Alert
Srebro w KGHM
Srebro w KGHM. Fot. KGHM

Akcje miedziowego giganta po poniedziałkowej sesji giełdowej wzrosły o ponad dziwięć procent, a wartość spółki przekroczyła 25 mld złotych.

Srebro i złoto pchają KGHM w górę

Tak duży wzrost wartości akcji KGHM jest spowodowany znaczną podwyżką cen metali szlachetnych takich jak złoto i srebro.

Złoto notuje historyczne rekordy wartości, przebijając granice 1940 dolarów za uncje. Od początku roku kruszec zdrożał o 26 procent. Srebro również notuje wysokie ceny, przekraczając 25 dolarów za uncje. Wzrost tego surowca od stycznia 2020 roku wynosi ponad 36 procent.

Wzrosty spowodowane są niepewną sytuacją na rynku finansowym związaną z globalnym kryzysem gospodarczym. Banki centrale dodrukowują pieniądze zmniejszając jednocześnie stopy procentowe, co przekłada się na rentowność inwestycji w obligacje. W tej sytuacji zainteresowanie inwestorów skupia się na tradycyjnych formach oszczędzania, tj. głównie w metale szlachetne.

Pomimo iż głównym surowcem produkowanym przez KGHM jest miedź, jej wydobyciu często towarzyszy wydobycie złota i srebra. W pierwszym półroczu 2020 roku polski gigant wydobył 100 tys. uncji złota. Według wyliczeń Business Insider, wartość wydobytego kruszcu wynosi ponad 194 mln dolarów. W analogicznym okresie 2019 roku wydobyto cztery tysiące uncji złota więcej, jednak jego wartość była niższa – 139 mln dolarów.

Wydobycie srebra generuje znacznie większe przychody. KGHM jest czwartym producentem tego surowca na świecie. W pierwszych sześciu miesiącach roku zostało wydobyte 707,5 tony, co oznacza spadek o 4,2 tony względem pierwszego półrocza 2019 roku, jednak wartość wydobycia wzrosła z 380 mln dolarów do 619 mln dolarów w 2020 roku.

Ceny miedzi również wzrosły o cztery procent od początku roku.

Business Insider/Mariusz Marszałkowski

Huty KGHM zostaną ocenione w programie Copper Mark