KGHM: Następuje przełom w polskiej metalurgii

18 lipca 2016, 12:30 Alert
KGHM

(KGHM)

Huta Miedzi Głogów wygasiła w sobotę, 16 lipca 2016 roku, piece szybowe. Tym samym, po 45 latach, zakończyła się epoka pieców szybowych w KGHM Polska Miedź. Zastąpi je piec zawiesinowy. To przełomowy moment w historii polskiej metalurgii.

To jakbyśmy się przesiedli z opla kadetta do najnowszego mercedesa – mówi Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji – Względy ekonomiczne, jak i ekologiczne zdeterminowały decyzję o projektowaniu i wykonaniu nowej technologii. Mam nadzieję, że z sukcesem będzie biła jako drugie serce huty od października tego roku.

Uroczystości wygaszania pieca towarzyszyli dziennikarze i pracownicy. Przy dźwięku syren alarmowych surówka przestała płynąć…

– 17 lipca 1971 roku nastąpiło rozpalenie pierwszego pieca szybowego, a dzisiaj jest wygaszenie ostatniego. Ci wszyscy, co przyszli i obejrzeli ten kawał swojego życia… to wzruszenie było – powiedział Zbigniew Gostyński, dyrektor ds. produkcji.

Od października br. produkcja w HM Głogów I będzie oparta na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym – bezpośrednio z wysuszonego koncentratu – wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie.

Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 Programu Modernizacji Pirometalurgii. Pozwoli ona na zwiększenie produkcji wg najlepszych i optymalnych kosztowo technologii. Eliminuje też ryzyka środowiskowe. Technologia oparta o piec zawiesinowy należy do najnowocześniejszych w świecie. Jej zastosowanie w Hucie Miedzi Głogów I postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku cennych metali towarzyszących.