KGHM jest otwarty na współpracę przy projektach energetycznych i cieszy się z rozwoju OZE w Tauronie

11 grudnia 2019, 13:00 Alert

KGHM planuje w 2020 r. pierwsze inwestycje w obszarze fotowoltaiki, chce też ruszyć z projektami gazowymi – poinformował PAP Biznes prezes KGHM Marcin Chludziński. Spółka jest otwarta na współpracę z innymi podmiotami przy projektach energetycznych. Pozytywnie ocenia plany rozwoju OZE w Tauronie, którego jest akcjonariuszem.

Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM
Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM

Rozwój fotowoltaiki w KGHM i Tauronie

„Kontynuujemy program związany z zieloną energią, jesteśmy po etapie rozpoznawczym. W przyszłym roku należy się spodziewać pierwszych inwestycji w fotowoltaice i w innych technologiach” – powiedział PAP Biznes prezes Marcin Chludziński. „W przyszłym roku planujemy intensyfikować inwestycje w fotowoltaikę i pierwsze projekty budowy farm. Zgodnie z przyjętą strategią w obszarze polityki energetycznej, już w przyszłym roku chcemy ruszyć z rozbudową kolejnych źródeł energii opartych na technologii gazowej, czy gazowo-parowej, zwiększającej udział produkcji energii z własnych źródeł w jej ogólnym zużyciu” – dodał prezes KGHM.

We wrześniu KGHM podpisał z PGE list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych, które miałyby powstać na terenach należących do KGHM. KGHM nie wyklucza współpracy z innymi podmiotami przy projektach energetycznych. „Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi podmiotami przy rozwoju projektów energetycznych, tak jak zaczęliśmy współpracę z PGE przy projekcie PV. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy mogą nam pomóc w optymalnym zakupie energii elektrycznej. Nie mamy innego celu niż biznesowy w tym obszarze” – powiedział Chludziński. Opublikowana w grudniu 2018 roku strategia grupy KGHM na lata 2019-23 zakłada, że do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz odnawialnych źródeł energii. Roczne zużycie energii elektrycznej w spółce wynosi ok. 2,8 TWh. Własne źródła wytwórcze zaspokajają ok. 25 proc. jej zapotrzebowania.

KGHM pozytywnie ocenia plany rozwoju odnawialnych źródeł energii w Tauronie, którego jest akcjonariuszem. „Tauron zakomunikował kierunki rozwoju związane z mocniejszym rozwojem OZE, co nas – jako akcjonariusza – cieszy. Z uwagą przyglądamy się temu kierunkowi zdefiniowanemu przez Tauron, jednocześnie decydując się na inwestowanie w swój rozwój, swoje źródła energetyczne” – powiedział prezes Marcin Chludziński. KGHM ma 10,39 proc. w kapitale zakładowym Tauronu. Do Skarbu Państwa należy 30,06 proc. akcji Tauronu.

Polska Agencja Prasowa

PGE i KGHM chcą razem sięgnąć po energię słońca