KGHM nie odczuwa zamieszania związanego z cenami energii

21 sierpnia 2019, 12:30 Alert
KGHM
fot. KGHM

KGHM nie obawia się zamieszania związane z cenami cen energii. Spółka nie zdecydowała jeszcze z jakiego mechanizmu rekompensat skorzysta – tych przewidzianych w ustawie o cenach energii czy odrębnych przepisów dedykowanych przemysłowi energochłonnemu.

KGHM a ceny energii

– Sytuacja związana z cenami energii nie wpływa na nas negatywnie. Cieszymy się, że w jakiejś skali będziemy mogli skorzystać z bodźców zewnętrznych w postaci mechanizmu rekompensat – stwierdził Marcin Chludziński, prezes KGHM, odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl.

Zaznaczył, że spółka stawia również na zwiększenie niezależności energetycznej. – W naszej strategii założyliśmy też zwiększenie niezależności energetycznej i osiągnięcie 50 procent tej niezależności poprzez inwestycje w zielone źródła i inne źródła energii. To pozwoli nam również na zapewnienie efektywności finansowej – powiedział.

Jak podkreśliła Katarzyna Kreczmańska-Gigol, wiceprezes ds. finansowych, KGHM obniżył już koszty energii o rekompensaty, które ,,są pewne dla spółki”. – Są jeszcze przepisy, które nie weszły w życie, więc rekompensaty mogą ulec raczej zwiększeniu, a nie zmniejszeniu – stwierdziła.

Przedstawiciele KGHM zaznaczyli, że koncern nie podjął jeszcze decyzji czy skorzysta z mechanizmów rekompensat przewidzianych w ustawie o cenach energii czy odrębnych przepisów dedykowanych przemysłowi energochłonnemu.

– KGHM zakontraktował już część energii na 2020 rok. Część energii zostanie zakupiona na giełdzie – powiedział Radosław Stach, wiceprezes zarządu ds. produkcji.

Piotr Stępiński

Chludziński: Wybory w USA i wojna handlowa z Chinami wpływają na notowania miedzi