Sierra Gorda poprawia wyniki KGHM pomimo koronawirusa

19 listopada 2020, 06:00 Alert

KGHM przedstawił wyniki z trzeciego kwartału 2020 roku. Zrealizował przychody i EBITDA z nadwyżką pomimo pandemii koronawirusa.

Sierra Gorda fot. KGHM
Sierra Gorda fot. KGHM

Cała grupa notuje wzrost EBITDA o 306 mln PLN do rekordowego poziomu 4 418 mln PLN. Dotyczy on przede wszystkim KGHM Polska Miedź (+184 mln PLN; +6 procent) oraz Sierra Gorda (+257 mln PLN; +49 procent). Przyrost jest wynikiem m.in. zwiększenia przychodów z tytułu wyższej o 160 mln PLN korekty przychodów z tytułu transakcji zabezpieczających, korzystniejszego kursu walutowego USD/PLN (+3 procent) oraz wyższych notowań srebra (+22 procent) i złota (+27 procent) przy jednoczesnym utrzymaniu dyscypliny kosztowej.

Przychody KGHM Polska Miedź zrealizowane w okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. wyniosły 13 360 mln PLN, co oznacza dwuprocentowy wzrost w porównaniu do okresu sprzed epidemii (trzy kwartały 2019 roku). EBITDA spółki również zanotowała wzrost – z 2 868 mln PLN do 3 052 mln PLN po dziewięciu miesiącach 2020 r. KGHM podaje, że przychody i EBITDA zostały zrealizowane z nadwyżką.

W informacji prasowej czytamy, że głównym źródłem wyników operacyjnych Grupy były zyski KGHM Polska Miedź S.A., która zwiększyła EBITDA (trzeci kwartał do trzeciego kwartału) o 18 procent. Sierra Gorda zanotowała dwa razy wyższą EBITDA w stosunku do trzeciego kwartału 2019 roku, jest to najwyższy taki wynik w historii tej kopalni. Również KGHM International wykazał 30 procent wyższą EBITDA w porównaniu do trzeciego kwartału 2019 roku.

KGHM podaje, że jego produkcja miedzi płatnej  była nieznacznie niższa niż w okresie pierwszych trzech kwartałów 2019 roku i wyniosła 521 tys. ton. Mniejsza produkcja Cu w KGHM Polska Miedź związana była z ograniczoną podażą złomów miedzi w I półroczu br. oraz postojem remontowym Huty Miedzi Głogów I. Spadek produkcji Cu w KGHM International spowodowany był ograniczoną produkcją w Zagłębiu Sudbury głównie z powodu wstrzymania kopalni Morrison po pierwszym kwartale 2019, oraz mniejszą produkcją w kopalni Robinson oraz Franke wynikającą z przerobu niższej jakościowo rudy (strefa przejściowa w Robinson, wyższa zawartość węglanów na Franke). Produkcja miedzi w kopalni Sierra Gorda wzrosła o 35 procent w wyniku eksploatacji rudy o wyższej zawartości metalu oraz większego wydobycia.

KGHM deklaruje, że program rozwoju energetyki będzie odgrywał coraz większą rolę w jego strategii. Potrzebuje tanich źródeł, bo ceny energii stanowią istotny element kosztów produkcji miedzi.

KGHM/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kilometrowa odkrywka KGHM wychodzi z dołka