KGHM znalazł partnera do budowy morskich farm wiatrowych

12 kwietnia 2022, 14:30 Alert

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu na koncesje budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

KGHM. Fot. Michał Perzyński
KGHM. Fot. Michał Perzyński

TotalEnergies wykorzysta swoją sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie operacji przybrzeżnych, doświadczenie w zarządzaniu projektami na dużą skalę oraz powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw. KGHM, jako spółka skarbu państwa i światowy lider w branży wydobywczej, wniesie swoją wiedzę na temat polskiego rynku.

W przypadku uzyskania jednej lub kilku farm wiatrowych, partnerzy zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma tym samym pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy w Polsce i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.

– Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku – powiedział Vincent Stoquart, starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies. – Cieszymy się, że możemy współpracować z KGHM w odpowiedzi na polskie przetargi na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej. Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej.

– W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca – dodał.

Rząd uruchomił nowy system licytacji obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, reprezentujących oczekiwaną łączną moc ponad 10 GW, w celu wykorzystania dużego potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie wytwarzania energii wiatrowej ze względu na korzystne warunki pogodowe.

KGHM/Mariusz Marszałkowski