Kijów: Blokada ugody KE-Gazprom to sukces współpracy Polski i Ukrainy

28 grudnia 2016, 14:25 Alert

Kijów uznał decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu realizacji ugody Komisji z Gazpromem za skutek skoordynowanych działań Polski i Ukrainy.

– Do czasu rozpatrzenia sprawy gazociągu OPAL przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rosyjski Gazprom nie może zmniejszyć tranzytu gazu do UE przez terytorium Ukrainy – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami rzecznik prasowy prezydenta Ukrainy Światosław Cegołko.

Prezydenci Polski i Ukrainy. fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy
Prezydenci Polski i Ukrainy. fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku polskiego PGNiG o wstrzymanie wykonania decyzji Komisji Europejskiej umożliwiającej Gazpromowi większy dostęp do gazociągu OPAL (lądowa odnoga Nord Stream 1 – przyp. red.).

– Jest to pierwszy, istotny skutek skoordynowanych wysiłków Ukrainy i Polski w tym zakresie – podkreślił Cegołko. Oznacza to, że do czasu rozpatrzenia skargi Gazprom nie będzie miał możliwości zwiększenia dostaw gazu szlakiem niemieckim omijającym terytorium ukraińskie.

– Ukraina będzie nadal broniła swoich interesów w obszarze energetyki zarówno przed TSUE jak i poprzez mechanizmy przewidziane przez umowę stowarzyszeniową pomiędzy nią a UE – podsumował rzecznik Petra Poroszenki.

opal

Przypomnijmy, że 27 grudnia PGNiG poinformowało , że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił decyzję Komisji w sprawie dopuszczenia Gazpromu do większej przepustowości infrastruktury w Niemczech. W złożonej do TSUE skardze polski koncern zwrócił uwagę na niezgodność Decyzji KE z przepisami Traktatu o Unii Europejskiej, Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Umowy Stowarzyszeniowej UE – Ukraina. Wskazał także na złamanie szeregu przepisów Dyrektywy 73/2009 ws. zasad wspólnego rynku gazu UE i poważne, negatywne konsekwencje, jakie dla bezpieczeństwa, stabilności i konkurencyjności dostaw gazu do Polski miałoby zwiększenie dostępu Gazprom do gazociągu OPAL.

Dzięki zwiększonemu dostępowi Rosjan do gazociągu OPAL bez budowy nowej infrastruktury na Stary Kontynent, a zwłaszcza do Europy Środkowo-Wschodniej, trafi znacznie większy wolumen rosyjskiego gazu. Ta perspektywa spowodowała stanowczy protest zarówno polskiej jak i ukraińskiej strony.

Minprom.ua