Kijów prosi Mińsk o zbadanie możliwości tranzytu gazu z terminalu w Kłajpedzie

24 lipca 2015, 15:18 Alert

(Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

Jak poinformował na swoim profilu na Twitterze dyrektor departamentu integracji europejskiej w ministerstwie energetyki oraz przemysłu węglowego Mykhailo Bno-Airiian, Ukraina zwróciła się z prośbą do Białorusi o tranzyt gazu z Litwy.

Według niego wola Ukrainy to otrzymywania tranzytem przez Białoruś surowca  z terminalu skroplonego gazu w Kłajpedzie została utrwalona w protokole podpisanym po posiedzeniu ukraińsko-białoruskiej międzyrządowej komisji poświęconej kwestiom współpracy handlowej oraz gospodarczej, które odbyło się w dniach 23-24 lipca w Czernihowie.

– Kwestia jest bardzo trudna ponieważ białoruski system transportu gazu należy do Gazpromu. Jednakże mimo wszystko zwróciliśmy się do naszych białoruskich przyjaciół z prośbą o zbadanie takiej możliwości – napisał Bno-Airiian.

11774729_10207630956278057_421776267_n

Jego zdaniem strony uzgodniły także przeprowadzić konsultacje w celu omówienia technicznych możliwości tranzytu ukraińskiej energii elektrycznej na terytorium Białorusi.

Jak informował 8 czerwca BiznesAlert.pl Gazprom odmówił możliwości importu gazu ziemnego z litewskiego gazoportu na Ukrainę przez terytorium Białorusi. Litwini zwrócili się do operatora białoruskiego systemu przesyłu gazu ziemnego o udostępnienie potrzebnej przepustowości i nie otrzymał zgody – o sprawie informuje litewskie ministerstwo energetyki, które uznaje decyzję za czysto polityczną.

Po rezygnacji z dostaw od rosyjskiego Gazpromu 1 lipca, Ukrtransgaz poinformował, że sprowadza od gaz wyłącznie przez Słowację ale po tym, jak pojawi się odpowiednie zgłoszenie o potrzebie uruchomienia importu przez Węgry, rozpocznie się on bez przeszkód. Od lipca Kijów zwiększył import gazu przez rewers Słowacji do 16,5 mln m3 na dzień, czyli o 18 procent. Z kolei jak informował BiznesAlert.pl w swojej wypowiedzi rzecznik prasowy Uktransgazu Maksim Bielawski stwierdził, że Ukraina o prawie 40 procent, do poziomu 24 mln m3 zwiększyła dzienny import gazu ze Słowacji.