Klaipedos Nafta składa ofertę na obsługę terminalu LNG na Cyprze

30 lipca 2019, 11:30 Alert

Litewski operator terminalu LNG Klaipedos Nafta złożyła ofertę przetargową na projekt, budowę i eksploatację terminalu importowego Cyprus LNG. Jeśli się powiedzie, spółka zapewni długoterminową obsługę i konserwację terminala.

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

– Terminal LNG w Kłajpedzie jest najnowszym projektem FSRU W Unii Europejskiej, spełniającym wysokie standardy jakości i wydajności. Jeśli zostaniemy wybrani, staniemy się największym operatorem pływających terminali LNG w Europie – powiedział Tadas Matulionis, dyrektor ds. rozwoju biznesu LNG Klaipedos Nafta.

W październiku zeszłego roku DEFA, cypryjska publiczna spółka handlująca gazem ziemnym ogłosiła międzynarodowe zaproszenie do składania ofert na budowę terminalu LNG w Zatoce Vasilikos i przedłużyła termin w styczniu tego roku. Terminal LNG ma obejmować pływającą jednostkę magazynującą i regazyfikującą (FSRU), pomost do cumowania FSRU, gazociąg z pomostem i powiązaną infrastrukturę w celu zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego do największej elektrowni Vasilikos na Cyprze.

Po zakończeniu projektu cypryjski system elektroenergetyczny przejdzie na produkcję energii gazowej, która nie tylko zapewni stabilne dostawy czystszego paliwa do wytwarzania energii, ale także pomoże krajowi w spełnieniu wymogów klimatycznych Unii Europejskiej. Projekt otrzymał wsparcie UE w wysokości ponad 100 mln euro. Całkowity budżet projektu szacuje się na około 500 mln euro.

Klaipedos Nafta podała, że DEFA ma wyłonić zwycięzców przetargu jeszcze w tym roku. Terminal na Cyprze ma rozpocząć działalność w 2021 roku.

LNG World News/Michał Perzyński