Metan osiągnął rekordową obecność w atmosferze

31 października 2022, 14:00 Alert

Gaz cieplarniany osiągnął w 2021 roku najwyższe noty na przestrzeni 40 lat. O znaczącym wzroście poinformowało WMO.

Rekordowe stężenie metanu w atmosferze odnotowano w 2021 roku

Z danych przedstawionych przez Światową Organizację Pogodową (WMO), w 2021 roku metan osiągnął najwyższe wskaźniki obecności w atmosferze. Coroczne pomiary prowadzone są od 40 lat. Jak podaje WMO, przyczyna wzrostu metanu nie jest znana i jednoznaczna. Organizacja wskazuje, że powody mogą być zarówno biologiczne, jak i wynikające z działalności człowieka.

Metan jest, tuż po dwutlenku węgla, najgroźniejszym z gazów cieplarnianych. Odpowiada za zmiany klimatyczne i jak podają naukowcy, jest 25 razy bardziej szkodliwy niż CO2, natomiast produkujemy go mniej, więc konsekwencje sięgają niższych poziomów zniszczeń. Dla porównania, produkcja tego gazu w 16 procentach przyczyniła się do efektu cieplarnianego, kiedy CO2 odpowiada za dwie trzecie.

WMO podaje, że metan utrzymuje się w atmosferze do 10 lat. Z najnowszych danych wynika, że rok temu jego stężenie wyniosło 262 procent poziomu sprzed epoki przemysłowej. Organizacja bada przyczyny nagłego wzrostu, a jako hipotezę podaje uwalnianie gazu z terenów podmokłych i pól ryżowych. Metan nie rozkłada się bez powietrza, wiec w wilgoci oraz w wodzie nie ma możliwości rozpadu cząsteczek. Wtedy, metan mógłby uwalniać się do atmosfery. Pozostaje to możliwością, którą będą sprawdzać eksperci. WMO zaznacza tym samym, że wzrost może być również spowodowany zmiennością roczną w środowisku.

Der Spiegel/Maria Andrzejewska

Szwecja wprowadza nowe cele klimatyczne, żeby rozbudować energetykę jądrową