Kluczowe połączenie Korytarza Północ-Południe ruszy w lipcu

23 kwietnia 2015, 10:52 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Korytarz Północ-Południe łączący kraje wyszehradzkie z Korytarzem Południowym. Grafika: wjakobik.com

Interkonektor gazowy między Słowacją a Węgrami ma rozpocząć przemysłową pracę 1 lipca 2015 roku. O sprawie poinformował przedstawiciel słowackiego operatora gazociągów Eustream Wagram Czuhurian. Magistrala jest kluczowym elementem infrastruktury Korytarza Północ-Południe wspieranego przez Unię Europejską.

Wiosną 2014 roku premierzy Słowacji i Węgier podpisali umowę w sprawie budowy nowego połączenia.Jego przepustowość ma wynieść 4,38 mld m3 rocznie. Pozwoli on na połączenie sieci ciągnącej się z polskiego portu gazowego w Świnoujściu, przez Czechy do Słowacji z gazociągami ciągnącymi znad brzegu Adriatyku w Chorwacji, przez Węgry do Słowacji. Dzięki temu dwa krańce Korytarza Północ-Południe połączą się a gaz będzie mógł wolno płynąć między krajami zaangażowanymi w projekt w odróżnieniu do istniejącego już kierunku wschód-zachód, także z północy na południe i w przeciwnym kierunku.

Koszt budowy połączenia wynosi 170 mln euro z czego 21 mln zapłaciła Słowacja, 30 mln Komisja Europejska a 119 mln euro Węgry.

Polska zamierza zbudować połączenie ze Słowacją uzupełniające istniejący gazociąg do Czech.