Kolejne zwycięstwo Naftogazu w sporze z Gazpromem

19 lipca 2019, 15:30 Alert
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie oddalił skargę Gazpromu dotyczącą podważenia jurysdykcji holenderskiego sądu w sporze rosyjskiego koncernu z Naftogazem.

Ukraińska spółka poinformowała, że decyzja w tej sprawie została podjęta 8 lipca. Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Luksemburgu również orzekł na korzyść Naftogaz. Odrzucił skargę Gazpromu na zamrożenie jego aktywów na terytorium tego kraju. To efekt egzekwowania przez Ukraińców decyzji trybunału arbitrażowego w Sztokholmie.

Zgodnie z nią Gazprom powinien zapłacić Naftogazowi 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie otrzymać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostało policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty, Naftogazowi udało się zająć należące do rosyjskiego koncernu aktywa w Holandii. Wcześniej zostały zamrożone szwajcarskie aktywa Gazpromu w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG. Na początku lipca, Izba Gospodarcza Sądu Najwyższego Anglii i Walii zobowiązała Gazprom do przelania na konto Naftogazu 145 mln dolarów, gdy otrzyma dywidendę od spółki Nord Stream 1.

Naftogaz/Piotr Stępiński