Kolejny cyberatak na Ukrainie. Tym razem niegroźny

30 czerwca 2017, 16:00 Alert

Po raz drugi w tym tygodniu operator ukraińskich sieci elektroenergetycznych Ukrenergo został zaatakowany przez hakerów – poinformował prezes spółki Wsiewołod Kowalczuk. Do ostatniego ataku doszło 29 czerwca.

fot. pixabay.com

Podkreślił przy tym, że tak jak w przypadku środowego ataku ten wczorajszy nie wpłynął na pracę systemu energetycznego Ukrainy.

– Użyty do ataku wirus nieco się różnił. Był podobny do wirusa WannaCry. Przy czym jego efekt był nieznaczny, ponieważ niektóre komputery były odłączone od sieci – powiedział Kowalczyk.

Cyberatak na Ukrainie

W połowie tygodnia hakerzy zaatakowali ponad 80 ukraińskich oraz rosyjskich spółek wykorzystując w tym celu wirus Petya. wśród ofiar ataków hakerów znalazł się Basznieft, Rosnieft, Gazprom ukraińskie spółki np. Ukrenergo czy tamtejszego banki i instytucje rządowe.

Ponadto nad Dnieprem zaatakowano komputery m.in. Mondelez International, Oszczadbank, Mars, Nowaja Poczta, Nivea, TESA, sklepy Auchan, ukraińskich operatorów telefonicznych (lifecell, Ukrtelekom), Privatbank, kijowskie lotnisko Boryspil.cyber

Kommiersant/Piotr Stępiński