Kolejny projekt LNG w USA został zablokowany przez regulatora

15 marca 2016, 06:45 Alert

(Bloomberg/Bartłomiej Sawicki)

fot. Polskie LNG

Rządowa Federalna Komisja Regulacji Energetyki USA (FERC) odrzuciła projekt budowy terminalu LNG Jordan Cove na zachodnim wybrzeżu USA. Powodem takiej decyzji była niekorzystna ocena oddziaływania na środowisko i mieszkańców. Terminal miał dostarczać surowiec do azjatyckich klientów firm operujących terminalem.

Operatorem projektu jest firma Veresen Inc., która planowała zainwestować kilka miliardów dolarów w budowę terminalu LNG na zachodnim wybrzeżu USA, w stanie Oregon. Partnerem spółki jest firma Williams Partners, która miała wybudować sieć gazociągów dostarczających gaz. FERC również nie wyraził zgody na budowę tego projektu.Zdaniem federalnych władz, firmy nie wykazały, że ewentualne korzyści związane z budową terminalu i sieci gazociągów zrekompensują mieszkańcom, szkód i niedogodności wynikających z prowadzonych prac.

Veresen zaplanowany budowę cztery zbiorników na skroplony gaz ziemny (LNG), w ramach projektu Jordan Cove, który byłby zdolny do przesyłu 6,8 mln ton LNG rocznie.

Fiasko realizacji projektu Jordan Cove jest sygnałem ostrzegawczym dla branży, która w obliczu nadpodaży gazu ziemnego z łupków planowała zmniejszyć zapasy surowca na amerykańskim rynku przez eksport nadwyżek. Projekt terminalu eksportowego w Oregonie był jednym z niewielu na zachodnim wybrzeżu. Koncerny oczekiwały aż 3 lata na podjęcie decyzji, która okazała się dla nich niekorzystna.

Kiedy w 2014 roku, Departament energii uprościł i skrócił czas oczekiwania na decyzję FERC wydawało się, że kolejne projekty będą uzyskiwać zezwolenia bez przeszkód. Zdaniem agencji Bloomberg, FERC pokazuję w tym samym koncernom, które planują budowę terminali eksportowych ,aby bardziej przyłożyły się do opracowanych wniosków tak by wykazać w nich interes publicznych zarówno dla kraju jak i społeczności lokalnych.