Kolejny wybuchowy incydent w rosyjskiej rafinerii
26 sierpnia w południe doszło do wybuchu w rosyjskiej rafinerii w Omsku. W wyniku incydentu rannych zostało 7 pracowników zakładu, a połowa mocy produkcyjnych zakładu może zostać wyłączona.
Wybuchowy incydent bez dronów
Do zdarzenia doszło na terenie instalacji wstępnego przerobu ropy AWT-11. Jest to część rafinerii, w której następuje pierwszy etap rafinacji surowca i separacji go na poszczególne frakcje produktów naftowych. Po wybuchu pojawił się ogień, który miał objąć instalacje na obszarze 1000 metrów kwadratowych. W wyniku wybuchu zginął jeden pracownik, a sześciu zostało rannych.
Instalacja AWT-11 to jedna z najnowszych instalacji i najbardziej efektywnych w omskiej rafinerii. Została oddana do użytku w 2023 roku i miała roczną możliwość przerobu na poziomie 8,3 mln ton ropy i 1,2 mln ton kondensatu gazowego. Instalacja obecnie odpowiada za 40 procent rocznego przerobu całej rafinerii, która jest największa w kraju. Zakład może przerabiać rocznie około 21 mln ton surowca. W ubiegłym roku Rafineria Omsk przerobiła 21,28 mln ton ropy naftowej i wyprodukowała 5,07 mln ton benzyn silnikowych (11,5 procent produkcji w Federacji Rosyjskiej), 8,1 mln ton oleju napędowego (9,2 procent) i 1,63 mln ton paliwa do silników odrzutowych (15 procent).
Według źródeł Reuters wstrzymanie rafinacji ropy naftowej w AVT-11 mogłoby doprowadzić do całkowitego zaprzestania hydrokrakingu w rafinerii w Omsku, instalacja hyrokrakingu zaopatrywana jest w surowce (próżniowy olej napędowy) bezpośrednio z AVT-11.
Na początku sierpnia doszło do eksplozji i pożaru bliźniaczej instalacji – AVT-10. Zakład musiał uruchomić wyłączone wcześniej instalacje aby móc kontynuować prace.
Gazprom Nieft, właściciel zakładu, w komunikacie stwierdził rutynowo, że zakład działa normalnie a pożar został ugaszony.
Nie ma informacji na temat przyczyny wybuchu i pożaru. Wykluczony był udział w nim ukraińskich dronów, które od początku 2024 roku około 40 razy atakowały instalacje przerobu i magazynowania ropy i produktów naftowych na terenie Rosji.
Unian / Kommiersant / Gazprom Nieft / Mariusz Marszałkowski