Kolorz: Zasady indeksacji wynagrodzeń to ostatni guzik do dopięcia w umowie społecznej

22 kwietnia 2021, 12:45 Energetyka

– Zasady indeksacji wynagrodzeń w kopalniach to ostatni guzik do dopięcia w negocjacjach umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa i Górnego Śląska – ocenił lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Ostatni guzik

– Deklaracji, że się porozumiemy było już tak dużo, że trudno cokolwiek obiecać. Aczkolwiek po ostatnich rozmowach tak naprawdę został nam do dopięcia ostatni guzik. Jest on związany z indeksacją wynagrodzeń – powiedział Dominik Kolorz.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności w rozmowie z PAP potwierdził, że strony uzgodniły już wielkość planowanego wzrostu płac w kopalniach w kolejnych czterech latach, sporne pozostają natomiast zasady indeksacji. – Procenty w zasadzie są uzgodnione; myślę, że dzisiaj będziemy rozmawiali o zasadach indeksacji, w myśl zasady, że diabeł tkwi w szczegółach. Prawdopodobnie będziemy dopinać zasady indeksacji wynagrodzeń – powiedział.

Kolorz przyznał, że strony porozumiały się co do tego, by nie przyjmować zasad i wysokości indeksacji na cały 28-letni okres działania górnictwa, ale na najbliższe cztery lata.

Nie potwierdził natomiast jednoznacznie nieoficjalnych informacji, że indeksacja w tym okresie miałaby wynieść rocznie 1,5 proc. powyżej inflacji (wcześniej związkowcy postulowali wzrost o dwa procent powyżej średniorocznej inflacji). – 1,5 procent pojawiło się na stole, aczkolwiek negocjacje polegają na tym, że nikt nie wychodzi zadowolony – skomentował Kolorz.

Jego zdaniem w czwartek na pewno nie dojdzie do podpisania umowy społecznej. Nie wykluczył natomiast osiągnięcia porozumienia lub nawet wstępnego parafowania tekstu umowy. Później mają zaakceptować ją organy statutowe związków zawodowych, zaś podpisanie umowy byłoby możliwe na początku maja – czytamy w komunikacie PAP.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Związkowcy spotkali się z wicepremierem