Komisja chce kompromisu w sporze o ruble, by gaz z Rosji dalej płynął do Europy

22 kwietnia 2022, 18:00 Alert

Prezydent Rosji Władimir Putin chciał początkowo, aby europejscy klienci Gazpromu zaczęli płacić w rublach. Jego dekret zakłada jednak płatności w dotychczasowych walutach na subkonto Gazprombanku. Komisja Europejska publikuje nowe wytyczne, zakładające kompromis, na który muszą się jeszcze zgodzić Rosjanie.

Komisja Europejska. Fot. Flickr
Komisja Europejska. Fot. Flickr

Putin wyraził oczekiwanie, aby klienci Gazpromu zaczęli płacić w rublach. Pierwotnie Komisja zalecała państwom członkowskim, aby płaciły według ustalonego schematu, czyli poprzez przelewy w euro lub dolarach. Dekret prezydenta Rosji zakłada ostatecznie płatności z pomocą subkonta Gazprombanku, który zająłby się zamianą walut na ruble. Komisja ostrzegała, że takie działanie naruszałoby sankcje, gdyby wymagało kontaktu z Bankiem Centralnym Rosji objętym restrykcjami.

Jednak nowe wytyczne Brukseli zakładają, że płatności w euro lub dolarach zalecane nadal mogłyby trafiać na subkonto Gazprombanku, o ile nie będą naruszać sankcji i pod warunkiem, że Rosjanie wyrażą zgodę na takie rozwiązanie. – Obowiązujące sankcje nie wykluczają kontaktu z Gazpromem ani Gazprombankiem poza zakazami refinansowania z artykułu piątego, podpunktu pierwszego a i szóstego (sankcji – przyp. red.) Podobnie nie zakazują otwierania konta w Gazprombanku. Takie zaangażowanie nie powinno jednak naruszać innych restrykcji wprowadzonych regulacją 833/2014 ani 269/2014 Rady Europejskiej – czytamy w komunikacie Komisji. Chodzi o sankcje wobec Rosji.

– Firmy unijne mogą zgłosić jasne stanowisko, że chcą zrealizować swe zobowiązania w obowiązujących kontraktach i uznać swe zobowiązania za zrealizowane poprzez płatności w euro lub dolarach w zgodzie z kontraktami jak przed przyjęciem dekretu – dodaje Komisja.

Propozycja kompromisowa przedstawiona przez Komisję ma doprowadzić do dalszego handlu gazem rosyjskim pomimo sporu o walutę płatności pod warunkiem porozumienia z Rosjanami. Unia Europejska wciąż rozważa embargo na surowce rosyjskie oraz sankcje wobec Gazprombanku za atak Rosji na Ukrainę.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kolejny kryzys gazowy może być ostatni (ANALIZA)