font_preload
PL / EN
Alert 5 marca, 2019 godz. 7:15   

Komisja liczy na mandat państw członkowskich do rozmów o Nord Stream 2

Dominique Ristori Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons

Komisja Europejska wyraziła gotowość do negocjacji z Rosją układu o warunkach wdrożenia prawa wspólnotowego względem projektu gazociągu Nord Stream 2.

Dominique Ristori stojący na czele Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii w Komisji Europejskiej (DG ENER) zadeklarował, że Komisja od 2017 roku jest gotowa negocjować układ o Nord Stream 2, jeżeli otrzyma mandat Rady Unii Europejskiej. Mówił to na posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za energetykę, podczas którego Niemcy zapowiedzieli, że chcą zlecić ustalenie warunków implementacji prawa UE przez krajowego regulatora Bundesnetzagentur.

– Zanim doszło do rewizji (dyrektywy gazowej – przyp. red.) sugerowaliśmy przyjęcie mandatu do negocjacji z Rosją. Ten mandat dalej leży na stole Rady i jeśli ona zechce go popchnąć naprzód, przyjmiemy naszą odpowiedzialność w negocjacjach, pod warunkiem, że otrzymamy taki mandat – powiedział Ristori.

Rada Unii Europejskiej odrzuciła apel Komisji o przyznanie jej mandatu negocjacyjnego w 2017 roku. Jednak w 2018 roku przyjęła rewizję dyrektywy gazowej, która podporządkowuje prawu unijnemu odcinek na terytorium i wodach terytorialnych Niemiec oraz pozwala rozpocząć negocjacje na temat podporządkowania prawu pozostałej części gazociągu operowanego przez Nord Stream 2 AG, spółkę należącą w stu procentach do Gazpromu.

TASS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jak dyrektywa gazowa wpłynie na Nord Stream 2?