KE: Nie będziemy nikogo zmuszać do porzucenia węgla

17 października 2018, 18:15 Alert
UE Unia Europejska Komisja
Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Podczas konferencji poświęconej transformacji energetycznej w Brukseli wystąpiła przedstawicielka Komisji Europejskiej. Zapewniła, że Komisja nie będzie zmuszać państw członkowskich do porzucenia węgla.

Komisja nie może przyjść i powiedzieć komuś, że nie może już używać węgla. To jest w traktacie – ostrzegła Megan Richards, dyrektor polityki energetycznej w Dyrektoriacie Generalnym ds. Energetyki w Komisji Europejskiej. Przypomniała jednak, że muszą zrealizować cele polityki energetyczno-klimatycznej, ale to jak to zrobią, „będzie zależało od nich”.

– Zachęcamy do redukcji emisji bo uważamy, że na stole jest wiele opcji. Jest sekwestracja węgla i inne rozwiązania. Komisja nie pojedzie do Bukaresztu ani Aten by dyktować im ich ścieżkę transformacji energetycznej – zapewniła urzędniczka. – Coal Regions in Transition Platform ma służyć wymianie informacji między regionami na temat ich gospodarki. One to robią – przypomniała.

Komisja zorganizowała serię dyskusji z udziałem krajowych i regionalnych władz, przedstawicieli przemysłu i społeczeństwa obywatelskiego na temat transformacji energetycznej w regionach zależnych od energetyki węglowej. Owocem ma być wykorzystanie środków unijnych na wsparcie transformacji.

Wojciech Jakóbik