Komisja Europejska: Polska jest współodpowiedzialna za Pakiet Zimowy

20 czerwca 2017, 16:45 Energetyka

Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Nowe Otwarcie – energetyka wiatrowa” w Serocku przedstawicielka Komisji Europejskiej Ewelina Daniel mówiła o modelach pracy nad miksem energetycznym Primes, który jest podstawą prac nad propozycjami dla europejskiego rynku energetycznego. Wydarzenie zostało objęte patronatem BiznesAlert.pl.

– „Pakiet Zimowy czysta energia dla wszystkich Europejczyków” w ocenie Komisji Europejskiej ma nas przybliżyć do konkretnych pozytywnych zmian. W Pakiecie Zimowym ważny jest nacisk na efektywność energetyczną, wykazanie globalnego przywództwa w zakresie OZE (rozwój łańcuchów dostaw, patenty i rozwój technologii), uczciwe warunki dostępu do usług dla konsumentów (możliwości dopasowania do potrzeb indywidualnych). Komisja Europejska ma osiem propozycji legislacyjnych, których w pewnym stopniu Polska była inicjatorem, ponieważ wysuwała propozycje Unii Energetycznej. Już teraz widać, że 90% legislacji dla niej jest dostępne – mówiła Daniel.

Nowelizacja dyrektywy OZE, pomoc dla inwestujących w energetykę odnawialną, stabilne i przewidywalne OZE oraz racjonalny jej rozwój to podstawy strategii proponowanej przez Komisję Europejską. Dokumenty wspominane w czasie prezentacji przez Ewelinę Daniel pokazują, że do 27% w 2030 roku możliwy jest wzrost OZE we wspólnym miksie energetycznym.

Nowy kształt rynku energii według Komisji Europejskiej to: rozwój rynków krótkoterminowych (odnawialnych), konkurencyjne rynki detaliczne, równe szanse dla wszystkich źródeł, współpraca regionalna i gotowość w razie zagrożeń, lepsze zarządzanie rynkiem.

Wyzwania dla Polski według przedstawicielki Komisji Europejskiej zawierają się w poniższych punktach:
– ograniczanie energochłonnej gospodarki w oparciu o węgiel,
– inwestycje w modernizację i rozbudowa mocy,
– rozwój efektywności energetycznej oraz rozbudowa OZE (cel na rok 2020 mało prawdopodobne, że zostanie osiągnięty),
– budowa interkonektorów,
– wypracowanie strategii dla systemu elektroenergetycznego,
– badania nad rozwiązaniami dla energetyki i wkład własny w Unię Energetyczną.

Jako szanse dla Polski prelegentka wskazała:
– dostęp do narzędzi finansowych,
– tworzenie miejsc pracy i rozwoju gospodarki (1% w PKB europejskim będzie pochodził z sektora energetyki odnawialnej),
– Fundusz Modernizacyjny, ETS,
– rozwój konkurencyjności,
– możliwość rozwoju instytutów badawczych,
– dostęp do Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, Planu Inwestycyjnego.

Szanse dla Polski w sektorze OZE to także zmiana akcentów w zatrudnieniu z dzisiejszych 100 000 osób w górnictwie i 33 000 osób (być może odwrócenie proporcji), możliwość eksportowania technologii w obszarze elektromobilności (e-busy), zmniejszenie nakładów na opiekę i leczenie Polaków dotkniętych przez choroby wywołane zanieczyszczeniem powietrza, wydłużenie aktywności na rynku pracy w związku z poprawą zdrowia mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych obszarów.