Komisja wizytuje Śląsk. Tauron przekonuje do wsparcia czystych technologii węglowych

20 października 2017, 07:15 Alert

Założenia unijnej propozycji tzw. pakietu zimowego, czyli nowych regulacji dotyczących rynku energii, a także projekty badawcze Taurona m.in. sprawdzające możliwości wykorzystania dwutlenku węgla, były w czwartek tematami wizytacji sejmowej Komisji ds. UE w woj. śląskim.

Wizytacja na Śląsku

Tego dnia komisja odwiedziła Elektrownię Łaziska w Łaziskach Górnych, należącą do grupy energetycznej Tauron. Przedstawiciele grupy przedstawili posłom innowacyjne projekty CCU – czyli zamiany dwutlenku węgla w produkt.W piątek komisja ma obradować w Katowicach.

Przewodnicząca komisji posłanka Izabela Kloc (PiS) wyjaśniła podczas wieczornego briefingu, że ważną rolą komisji jest zaopiniowanie pakietu zimowego. „Żeby jednak parlamentarzyści podejmowali swoje opinie w sposób bardzo świadomy, (…) poznaliśmy bardzo ciekawe propozycje związane przede wszystkim z takim wykorzystaniem dwutlenku węgla, który będzie nieszkodliwy dla ludzi i środowiska” – wskazała.

„Tutaj, w Elektrowni Łaziska prowadzone są bardzo ciekawe badania, które być może zostaną wykorzystane po to, abyśmy nadal mogli wykorzystywać nasz skarb, który mamy pod ziemią, czyli węgiel, do produkcji energii elektrycznej” – relacjonowała Kloc.

Akcentując, że jest posłanką ze Śląska, urodzoną łaziszczanką, zapewniła o swoim zaangażowaniu, „aby pakiet zimowy, również z tej pozycji naszej krajowej, z jednej strony był bardzo dobrze uświadomiony przez Polaków”. „Ale z drugiej strony chcemy też powiedzieć Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej, że nie ma zgody na taki kształt pakietu zimowego, który będzie godził w żywotne interesy naszego państwa” – stwierdziła.

Nawiązując do niedawnego spotkania na Węgrzech szefów komisji ds. UE z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, Kloc podkreśliła, że postanowili oni zwrócić KE uwagę na brak zgody, aby miks energetyczny pozbawiał kraje niezależności energetycznej. „Ten mocny głos szefów komisji ds. UE naszych parlamentów jest, myślę, znaczącym wkładem w debatę” – oceniła.

„Robimy wszystko, aby KE zrozumiała nasze stanowisko. Ja również wielokrotnie z panem komisarzem (ds. unii energetycznej – PAP), wiceprzewodniczącym KE (Marošem – PAP) Šefčovičem na ten temat rozmawiałam. I w tych indywidualnych rozmowach pan komisarz rozumie naszą sytuację” – oceniła posłanka.

„Natomiast myślę, że tutaj również bardzo duże pole do popisu również dla Ministerstwa Energii, dla rządu – rząd dzisiaj bardzo mocno to akcentuje, wprowadzając w konkluzjach z Rady Europejskiej ten zapis, że to państwo członkowskie przede wszystkim odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne i miks energetyczny” – podkreśliła Kloc.

Tauron przekonuje do wsparcia czystych technologii węglowych

Wiceprezes Tauronu Jarosław Broda podkreślił, że w zainteresowaniu sejmowej komisji znalazły się wyzwania dla polskiej energetyki o charakterze technicznym i ekonomicznym. „Dyskutowaliśmy nie tylko, w jakim kierunku należy wprowadzić zmiany w pakiecie zimowym, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo energetyczne w Polsce, ale również, jakie technologie powinniśmy rozwijać w długim terminie, aby polski miks wpasowywał się w politykę unijną” – wyjaśnił Broda.

Mówiąc o podstawowych problemach dla sektora wynikających z pakietu zimowego wiceprezes firmy Tauron wskazał, że nie powinien on wprowadzać ograniczeń dla jednostek węglowych, ani żadnych innych w rynku mocy. „Neutralność technologiczna rynku mocy to konieczna zasada, aby on w ogóle efektywnie ekonomicznie działał. Mieszanie dwóch instrumentów: polityki klimatycznej oraz instrumentów organizacji rynku energii buduje ekonomiczną nieefektywność ich działania” – zaznaczył.

„Mamy również bardzo daleko idące dyskusje nt. tzw. regionalnej oceny wystarczającej mocy (…) – i tutaj stoimy na stanowisku, że to jest jednak odpowiedzialność państwa polskiego za bezpieczeństwo energetyczne. (…). Walczymy też o to, aby inny z naszych krajowych zasobów, czyli biomasa, był normalnie uznawany za równoprawny w regulacjach europejskich” – wskazał Broda.

Odnosząc się do wyzwań technicznych wiceprezes Tauronu zapewnił, że zgodnie ze światowymi i europejskimi tendencjami koncern szuka rozwiązań, pozwalających ograniczać emisje CO2 lub gaz ten wykorzystywać. „Niezależnie od dyskusji, na ile prawdopodobne i kosztowne jest rozwinięcie takiej technologii, uważamy, że naszym obowiązkiem jest spróbować i to właśnie robimy” – podkreślił Broda.

Posłowie poznali w Łaziskach działanie instalacji CCS (wychwytywania CO2 ze spalin) oraz projekty dotyczące tzw. metanizacji CO2. Chodzi o sprawdzenie układów metanizacji CO2 dla magazynowania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii lub taniej energii produkowanej w godzinach nocnych poprzez produkcję SNG – gazu syntezowego.

Budowane instalacje typu GTP (Gas to Power) w założeniu wykorzystają gaz ze znajdującej się w Łaziskach mobilnej pilotażowej instalacji aminowego usuwania CO2 ze spalin – powstałej w ramach wcześniejszego projektu realizowanego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Myślę, że jako kraj i też jako region możemy być dumni z tego, jak ewoluuje nasza energetyka. W ramach protokołu z Kioto – ponad 30-procentowa redukcja emisji. A jeśli porównamy Polskę i Niemcy, to Polska w większym stopniu zredukowała, procentowo, udział w produkcji z węgla niż Niemcy, mimo że Niemcy są postrzegani jako liderzy” – podkreślił wiceprezes Tauronu.

„Mamy argumenty, aby pokazać, że zmieniamy się – w takim tempie, jakie jest dla naszej gospodarki możliwe i potrzebne i że ten nasz sposób na zmiany może być równie dobry, jak ten, który stosowały inne kraje. Oczekujemy więc też zaufania bazującego na faktach, że nasza polityka będzie jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo energetyczne, energię po pozytywnych cenach i również będzie pozytywnie wpływała na środowisko” – konkludował.

Polska Agencja Prasowa