Komisja za ugodą z Gazpromem na proponowanych warunkach

21 marca 2017, 20:16 Alert

Komisja Europejska kończy śledztwo antymonopolowe w sprawie nadużyć Gazpromu. Zdaniem Brukseli propozycja ugody przedstawiona przez Rosjan wystarczy do uregulowania postępowania. Zdaniem polskiego PGNiG jest „wysoce niewystarczająca”.

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

„Propozycje Gazpromu są wystarczającą gwarancją”

– Przedstawione przez Gazprom propozycje są wystarczające do uregulowania postępowania antymonopolowego dotyczącego działalności tej spółki w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz. – Komisja Europejska postrzega zobowiązania jakie wziął na siebie Gazprom w ramach uregulowania postępowania antymonopolowego jako wystarczającą gwarancję – dodał.

Propozycje Rosjan

W sierpniu 2012 roku Bruksela wszczęła przeciwko Gazpromowi postępowanie antymonopolowe za naruszenie unijnych przepisów w tym zakresie.

W kwietniu 2015 roku Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia (tzw. statement of objections), zarzucając rosyjskiemu monopoliście dzielenie rynków, uzyskiwanie nieuzasadnionego wpływu na infrastrukturę i oferowanie niesprawiedliwej ceny. Zarzuty te odnoszą się do działań Gazpromu względem: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski oraz Słowacji.

13 marca tego roku Komisja Europejska podała do publicznej wiadomości szczegóły związane z propozycjami Gazpromu. Rosyjski monopolista zgodził się na zniesienie zakazu reeksportu a także na powiązanie ceny gazu dla Polski, Bułgarii, Estonii, Łotwy i Litwy do benchmarków giełd europejskich, przy czym odbiorcy mają otrzymać prawo do wszczęcia procedury rewizji ceny jeżeli będzie się od nich różnić. Ponadto Węgry, Polska i Słowacja będą mogły otrzymać surowiec w punktach odbioru zlokalizowanych w państwach bałtyckich i w Bułgarii. Przy czym Gazprom zobowiązał się do wypłacenia odszkodowania Bułgarom za rezygnację z budowy gazociągu South Stream.

Bruksela czeka z ugodą z Gazpromem na opinie z Europy Śr.-Wsch.

Bruksela zamierza przetestować reakcję rynku na propozycje rosyjskiego monopolisty i jeżeli zakończy test z powodzeniem, Komisja je ostatecznie zatwierdzi. Gazprom ma osiem lat aby wywiązać się ze wszystkich zobowiązań. Jeżeli je naruszy wówczas KE może nałożyć 10 procent kary od jego całkowitego obrotu na całym świecie bez konieczności udowodnienia naruszenia unijnego prawa antymonopolowego.

Przy czym polski PGNiG i inni krytycy ugody zwracają uwagę, że propozycje Gazpromu są skrajnie niewystarczające i nie ma podstaw, aby uzyskały one akceptację Komisjie Europejskiej.

Jakóbik: Fasadowe ustępstwa Gazpromu nie pomogą Polsce

Bloomberg/Piotr Stępiński