KE dofinansuje synchronizację państw bałtyckich

19 kwietnia 2018, 10:04 Alert

18 kwietnia na nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Energii w Sofii podpisano umowę o dofinansowanie kwotą 125 tys. euro  wykonania studium technicznego synchronizacji sieci elektrycznych krajów bałtyckich z sieciami kontynentalnej Europy synchronizacji. Środki na ten cel mają pochodzić Funduszu Łącząc Europę.

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl
LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl

Łącznie studium ma kosztować 250 tys. euro a jego rezultaty mają być znane w czerwcu.

– Synchronizacja to kluczowy krok do fizycznej integracji państw bałtyckich z systemem energetycznym Europy kontynentalnej i stanowi istotny wkład w solidarność i bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Jest to jeden z najbardziej emblematycznych projektów unii energetycznej – poinformowała w komunikacie Komisja Europejska.

Zdaniem unijnego komisarza ds. energii i klimatu Miguela Ariasa Canete, Komisja działa na rzecz realizacji strategicznych projektów infrastrukturalnych w sektorze energii aby zakończyć izolację energetyczną w regionie Morza Bałtyckiego.

Synchronizacja

Na początku maja 2017 roku premierzy Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie synchronizacji. Co istotne, o możliwości podpisania memorandum w czerwcu mówił minister energetyki Litwy. Niestety, podczas odbywającego się wówczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej Estonia i Litwa nie porozumiały się co do metody synchronizacji. Na początku lutego wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział, że plan synchronizacji powinien powstać do czerwca. W innym wypadku istnieje groźba utraty wsparcia finansowego Brukseli na ten cel, o czym donosił BiznesAlert.pl. Pod koniec marca Polska i kraje bałtyckie porozumiały się, że do synchronizacji dojdzie przy wykorzystaniu istniejącego połączenia z Polską.

Komisja Europejska/BNS/Piotr Stępiński