Kommiersant przyznaje: Gaz z Rosji dla Polski faktycznie jest drogi

26 sierpnia 2019, 07:00 Alert
gazprom
fot. Gazprom

Gazprom odmówił komentarza na temat słów wiceprezesa PGNiG Macieja Woźniaka, który stwierdził, że Rosjanie oferuje  na rynku Europy Zachodniej „całkiem inne ceny” niż w Polsce. Kommiersant przyznaje, że gaz z Rosji dla Polski jest drogi.

Rosyjski gaz dla Polski faktycznie wydaje się drogi w obecnych warunkach rynkowych – potwierdza Kommiersant, bo ceny spotowe gazu na giełdzie TTF spadły prawie o połowę do 120 dolarów za 1000 m sześc. a cena w kontrakcie jamalskim PGNiG-Gazprom utrzymuje się na wyższym poziomie przez relatywnie wysoką wartość ropy, od której jest uzależniona. Od 2015 roku PGNiG i Gazprom znajdują się w postępowaniu arbitrażowym w tej sprawie. Firmy ogłosiły, że liczą na rozstrzygnięcie do końca tego roku.

Źródło Kommiersanta w Gazpromie przekonuje, że deklaracja Polaków o woli nieprzedłużania kontraktu jamalskiego to gra na poprawę pozycji negocjacyjnej przed negocjacjami o przedłużeniu umowy. Przyznaje jednak, że wolumen dostaw wynoszący w obecnym kontrakcie 8-10,2 mld m m sześc. rocznie zostanie zmniejszony.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Shrek, Baran i Putin na konferencji. PGNiG pod pręgierzem kontraktu jamalskiego (RELACJA)