Komorowski: Można dobrze żyć bez ideologii, ale bez prądu nie

10 lutego 2014, 10:17 Energetyka
Bronisław Komorowski

Tak powiedział podczas odbywającego się w Krakowie gospodarczego Trójkąta Weimarskiego cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” prezydent Bronisław Komorowski.

Według polskiego prezydenta ambicje klimatyczno-energetyczne Europy staja się dla niej kłopotem. – Rozwiązania forsowane przez KE mogą zagrozić konkurencyjności polskiej i unijnej gospodarki. Problemem dla Europy jest także uzależnienie od surowców potrzebnych do wytwarzania energii – powiedział Bronisław Komorowski.

Wicekanclerz i minister gospodarki i technologii Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Niemcy nie będą narzucały innym krajom swojego modelu szukania niezależności energetycznej opartego na OZE. – Priorytetem powinna być niezależność energetyczna, a to czy jest osiągana za pomocą OZE, gazu łupkowego, czy innych źródeł, jest rzeczą wtórną – powiedział cytowany przez DGP Sigmar Gabriel.
Według Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, w ciągu dwóch dekad Europa utraci jedną trzecią udziału w sektorach energochłonnych światowej gospodarki z uwagi na różnice w kosztach energii w Europie i USA – czytamy w DGP.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL