Do końca roku zniknie ministerstwo skarbu państwa

26 lipca 2016, 17:15 Alert
Siedziba Ministerstwa Aktywów Państwowych. Fot. MSP
Siedziba Ministerstwa Aktywów Państwowych. Fot. MSP

(Polska Agencja Prasowa)

Rząd przyjął uchwałę o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa – oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów. Podkreśliła, że MSP będzie funkcjonowało do końca tego roku, a od stycznia 2017 r. jego obowiązki przejmie nowy podmiot.

„W programie naszego rządu jest założone, że Ministerstwo Skarbu Państwa przestanie istnieć. Dzisiaj pan minister (skarbu) Dawid Jackiewicz przedstawił uchwałę, która pokazuje harmonogram wygaszania Ministerstwa Skarbu Państwa. Zgodnie z uchwałą, która została przyjęta, Ministerstwo Skarbu Państwa będzie funkcjonowało do końca bieżącego roku i od stycznia przyszłego roku – jego obowiązki przejmie nowy podmiot” – podkreśliła szefowa rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rzeczniczka MSP Justyna Kruszewska powiedziała we wtorek PAP, że w ciągu najbliższych kilku tygodni minister skarbu przedstawi koncepcję nowego podmiotu, który ma zastąpić likwidowany resort skarbu.

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) podkreśliło we wtorek, że realizowana w poprzednich latach strategia MSP, nastawiona na prywatyzację i komunalizację mienia, powinna „ustąpić miejsca efektywnemu zarządzaniu majątkiem państwa, koncentrować się na profesjonalizacji i aktywizacji nadzoru właścicielskiego, a także wspierać działania zapewniające uzyskiwanie efektów synergii w celu budowania wartości tego majątku z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków”.
„Istotnym elementem reformy ma być w szczególności likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa i przekazanie wybranych kompetencji dotyczących nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa będących w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa do wyspecjalizowanego podmiotu” – zaznaczyło CIR.

Jak dodano, rząd upoważnił ministra Skarbu Państwa do prowadzania prac nad reformą zarządzania mieniem państwowym. „Jednocześnie przyjęła harmonogram prac nad reformą zarządzania tym mieniem” – podkreśliło CIR.

Pod koniec czerwca szef resortu skarbu mówił, że chciałby, aby holding bądź agencja zastępujące MSP zostały powołane w pierwszym kwartale 2017 r. Zaznaczył, że likwidacja MSP i powołanie nowego podmiotu musi być „zsynchronizowane”.

W nowym podmiocie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra skarbu, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich Jackiewicz wymieniał m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co – jak podkreślał – będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Głównym celem tego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.

Zmiana budżetowania ma umożliwić kilkuletnie planowanie

Rząd chce, by od 2018 r. budżetowanie odbywało się na nowych zasadach, aby możliwe było planowanie budżetowe w dłuższej perspektywie – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło.

Premier powiedziała, że rząd przyjął propozycje zmian założeń systemu budżetowego przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

„Chcemy przyjąć taką zmianę, która skutkowałaby tym, że od 2018 r. budżetowanie byłoby na zupełnie nowych warunkach uwzględniających przede wszystkim większą przejrzystość budżetu pozwalającą na planowanie kilkuletnie i na realne planowanie w dłuższej perspektywie czasowej” – powiedziała.

Według premier da to z jednej strony oszczędności budżetowe, a z drugiej pozwoli na lepszą realizację zadań budżetowych.

Zgodnie z założeniami podstawą rocznego planowania budżetu mają być średniookresowe ramy budżetowe, planowane jest też wzmocnienie roli rządu jako kreatora polityki budżetowej, określającego priorytety wydatkowe, a także ministra finansów jako podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie długookresowej stabilności finansów publicznych.