O przyszłości rynku ropy i gazu na konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2021 (NA ŻYWO)

10 czerwca 2021, 09:00 Energetyka

Zapraszamy na relację na żywo z konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2021 pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Konferencja Nafta-Gaz-Chemia.
Konferencja Nafta-Gaz-Chemia.

14:54

– Jeżeli zależy nam na wykorzystaniu zielonego wodoru w transporcie, musimy mówić o dedykowanych rurociągach, które trzeba wybudować. Wszystko będzie zależało od popytu na wodór i podaży. Nie ma w tym przypadku mowy o blendingu. W swoich analizach skupiamy się na analizie całej sieci, i wiemy, gazociągi muszą być tłokowane. Ponadto rozmawiamy też o badaniach materiałowych żeby sprawdzić które z nich nadają się do przesyłania wodoru. Są miejsca na mapie, gdzie nie ma problemu z domieszką 2-10 procent wodoru – poinformowała dyrektor pionu badań i rozwoju Gaz-System Aneta Korda-Burza.

14:46

– PGNiG ma projekt w Odolanowie, gdzie będziemy produkować wodór z elektrolizy, a energia będzie pochodzić ze źródeł fotowoltaicznych. Kluczowym projekt jest H2020, realizowany przez Gas Storage Poland, projekty te wykorzystują zasoby, które już teraz są w PGNiG – oznajmiła dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG Agata Urbaniak.

14:40

– Grupa Lotos intensywnie pracuje nad paliwami alternatywnymi, obecnie w Strategicznej Agendzie Badawczej wodór ma swoje miejsce. Wykorzystujemy już szary wodór pochodzący z petrochemii, mamy stację oczyszczania, pracujemy nad stacjami ładowania, mamy też projekt BioH2. Mamy również projekt GreenH2, w ramach którego chcemy wytwarzać wodór z elektrolizy, będziemy mieć możliwość kupna zielonych certyfikatów w tym celu. Złożyliśmy do NCBR dwa projekty stricte wodorowe, chcielibyśmy stworzyć polski elektrolizer i polskie technologie wodorowe – mówiła dyrektor ds. innowacji w Grupie Lotos Sylwia Pawlak.

Lotos chce być w dziesiątce największych producentów zielonego wodoru w Europie

14:31

– Jeśli chodzi o wodór, jest to dla nas inwestycja w przyszłość. Wierzymy, że zwróci się ona w przyszłości. Jednym z naszych podstawowych celów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, mało jest konfiguracji, gdzie mamy rafinerię, petrochemię i energetykę, które wykorzystują wodór w takiej synergii. Będzie to nowa linia biznesowa, która się tworzy i sposób na dekarbonizację naszych aktywów. Docelowo będziemy mówić o wielkoskalowej produkcji wodoru z OZE, np. z offshore, kiedy pojawią się nadwyżki energii, którą wykorzystamy do produkcji wodoru z elektrolizy. Zastąpienie tzw. szarego wodoru zielonym będzie pierwszym krokiem – dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.

14:25

– Przerwa w dostawach od doby do 4 dni zdarza się cyklicznie z powodu remontów. Dla nas nie było to zaskoczenie, była ona w grafikach, to bardzo standardowe zachowanie. W przypadku, gdyby rzeczywiście była kryzysowa przerwa, damy o niej znać. O takich zdarzeniach informujemy prasę i partnerów. Trzeba sobie uzmysłowić, że nasi klienci mają zapasy operacyjne i interwencyjne. Każda rafineria ma dodatkowo swoje zbiorniki. Moglibyśmy wytrzymać bez dostaw kilkadziesiąt dni, a to jest wystarczająco dużo czasu, by zorganizować dostawy przez naftoport – zapewnił wiceprezes zarządu PERN Mateusz Radecki.

13:28

– Dzisiaj rosyjski eksport gazu to nie tylko Gazprom, ale również Novatek, który jest firmą prywatną, ale i tak mocno powiązaną z oligarchią. Rosjanie mają bardzo ambitne plany, jeśli chodzi o LNG, poziom eksportu oscylował wokół 30 mln ton, a plany są bardzo ambitne. Warto pamiętać, że spora część rosyjskiego LNG trafi na rynek europejski. Po ukończeniu Nord Stream 2 Gazprom będzie miał dodatkową możliwość dostarczania gazu na rynek europejski i manipulowania trasami przesyłu. Pewnie uderzy to w Ukrainę. Rynek europejski będzie ważny dla Rosjan. Wciąż czekamy na rosyjską strategię wodorową, część rosyjskich firm będzie próbowało się wchodzić w projekty wodorowe – zaznaczył ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich dr Szymon Kardaś.

Kardaś: Cztery wyzwania ekspansji LNG z Rosji (ANALIZA)

13:13

– Gazownictwo jest narzędziem do „rozbujania” wodoru, wodór będzie bazował na infrastrukturze paliw kopalnych. Czeka nas cykl inwestycyjny, a poruszamy się po nieznanym obszarze, trzeba patrzeć na to pod kątem zazielenienia instalacji, a dopiero w dalszej perspektywie można myśleć o stricte wodorowych technologiach. Technologia nie widzi koloru wodoru, widzi go ustawodawca. Szukamy nisz, gdzie jesteśmy pokazać „dopinanie się” inwestycji. 10 sierpnia będziemy mieć zaktualizowaną strategię wodorową – powiedział kierownik centrum technologii wodorowych, Instytut Energetyki dr hab. inż. Jakub Kupecki.

13:05

– Wyzwaniem PGNiG jest budowanie portfela importu gazu na następne kilkanaście lat po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem, w oparciu o Baltic Pipe i LNG. Mamy wykupione moce na sprowadzanie gazu z szelfu norweskiego, rozbudowywany jest terminal LNG w Świnoujściu. Nie zamierzamy zawierać nowego kontraktu, który odpowiadać będzie za około 60-70 procent importu, bo taka formuła się nie sprawdza. Dalej musimy patrzeć co się będzie działo w latach 30., widzimy, że rynek gazu będzie w Polsce rósł, w szczególności ze względu na potrzeby naszej energetyki. Jeśli będą regulacje, które uderzą w gaz w latach 30., będziemy mieli w Polsce blackout – zapowiedział dyrektor działu obrotu hurtowego w PGNiG Bartłomiej Korzeniewski.

12:55

– Polska jest w innej sytuacji niż zachód Europy. Widzimy, że rola gazu będzie rosła, wynika to z transformacji np. w sektorze ciepłownictwa. Mamy rosnące ceny emisji CO2, która wymusza szybkie odejście od węgla na rzecz mniej emisyjnych źródeł. Proces ten będzie trwał przez kilka lat, będziemy widzieli skutki decyzji podejmowanych 2-3 lata temu za następne kilka lat – zaznaczył Tomasz Sieradzki, dyrektor pionu rozwoju rynku gazu w Gaz-System.

12:13

– Nie należy zapominać o tym, że dzisiejsza doskonałość operacyjna jest istotna. Cały czas energia z węglowodorów są jednym z najistotniejszych elementów naszego rynku. Chcemy skupić się na tym, by dostarczyć ropę do klienta w sposób jak najbardziej bezpieczny i przyjazny środowisku. Musimy jednak przygotowywać infrastrukturę do produktów, jakie będą chcieli wprowadzać na rynek nasi partnerzy. Na razie nie ma do końca sprecyzowanego modelu ani technologii magazynowania wodoru. Długoterminowo inwestycje w przesył ropy nie będą już występowały, lecz aby sprostać wymaganiom rynku, inwestycje w zbiorniki paliwowe ciągle kontynuujemy. PERN to również instalacje biododatków do paliw, rozwijamy systemy informatyczne, które mają pomóc w sprawnym dystrybuowaniu paliw. Nie należy zatem zostawiać tego, co mamy dzisiaj, tylko przygotować się na nowe wyzwania – podkreślił wiceprezes zarządu PERN Rafał Miland.

PERN rozwija działalność, która ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju

12:07

– Decyzją właściciela spółki jest to, czy chcemy budować bezpieczeństwo energetyczne w modelu zcentralizowanym czy zdecentralizowanym. W pierwszym przypadku koncern multienergetyczny jest wielką szansą, ale mam nadzieję, że nie popełnimy błędów przeszłości, gdzie szybko zmienialiśmy szyld, a de facto zmienialiśmy spółki na oddziały. Mam nadzieję, że tym razem stworzymy organizację zarządzaną w sposób projektowy i procesowy, który wyeliminuje dotychczasowe problemy – zapowiedział wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji Grupy Lotos.

12:05

– Teraz zastanawiamy się jak wykorzystać aktualną infrastrukturę do budowy przemysłu przyszłości. Odejście od węglowodorów to kwestia czasu. Nie rozstrzygną o tym politycy, tylko brutalna ekonomia oparta o taksonomię. To taksonomia ustali tempo odejścia od przetwórstwa od węglowodorów. Niedługo okaże się, czy sektor finansowy będzie finansował inwestycje związane np. z gazem. Dzisiaj Lotos realizuje projekty w obszarze zielonego wodoru, mamy szanse na pozyskanie europejskich środków na ten projekt. Myślimy o stacjach do ładowania zielonego wodoru, to nasz wkład w budowę przyszłego koncernu multienergetycznego. Drugi obszar to wykorzystanie biometanu, przetworu biosurowców i recyklingu. To kierunki przyszłości. Jeśli nie wykorzystamy nadchodzącej dekady do przeprowadzenia odpowiednich inwestycji, nie będziemy gotowi sprostać wymaganiom rynku w następnych dekadach. Naszą szansą jest wodór i efektywne wykorzystanie biometanu – powiedział wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji Grupy Lotos.

10:43

– Rozwój offshore to również perspektywa dla produkcji zielonego wodoru. Takie inwestycje nie są możliwe bez dużego podmiotu – dodał wiceprezes zarządu ds. fuzji i przejęć z Grupy Lotos Krzysztof Nowicki.

10:41

– Nie będziemy inwestowali w same siłownie w offshore, chcemy, by było to kołem napędowym polskiej gospodarki. Lotos Petrobaltic powinien stać się motorem polskiej floty offshore, chcemy, by nasze siłownie były budowane w Polsce, przez polskich wykonawców. Potrzebna będzie duża flota wielkich statków do instalacji morskich farm. Wierzę, że co najmniej 50 procent tzw. local content będzie pochodziło z Polski. Jesteśmy liderem światowym, jeśli chodzi o produkcję kabli, produkujemy m.in. wieże, więc jesteśmy obecni w tym segmencie, może być to dla nas wielka szansa – dodał podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

O zaangażowaniu polskich firm energetycznych w budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim przeczytają Państwo w artykule redaktora BiznesAlert.pl Bartłomieja Sawickiego:

Sawicki: Polonizacja offshore nie będzie możliwa bez fabryki turbin

10:35

– Warto ponieść wysoką cenę za bezpieczeństwo energetyczne. Chodzi o bezpieczeństwo państwa w ogóle, ponieważ nie możemy żyć bez energii. Chcemy, by dywersyfikacja kosztowała nas jak najmniej. Jeśli chodzi o Turów, decyzja TSUE była arogancka i kompletnie nieadekwatna do sytuacji. Pokazuje to, że zagrożenia są wielkie. Cieszę się, że kwestia Baltic Pipe w Danii uległa poprawie, ponieważ jest to dla nas kwestia strategiczna – zaznaczył podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

10:20

Ropa i gaz nie znikną szybko z rynku. Jeśli chodzi o połączenie polskich firm energetycznych, są pewne wyzwania. Firma taka musiałaby mieć odpowiedni Upstream dla skali całego przedsiębiorstwa. Można doprowadzić do synergii kompetencji między spółkami, oraz jest szansa na zwiększenie kapitału, co pozwoli na zwiększenie rezerw – powiedział dr inż. Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej im, S. Staszica w Krakowie.

10:07

– Na fuzję z Orlenem patrzymy przez pryzmat tego, co możemy wnieść do koncernu multienergetycznego. Patrząc na tendencje w UE, widzimy olbrzymie wyzwania, jeśli chodzi o nowe inwestycje. Gaz ma być paliwem przejściowym, w związku z czym nowymi źródłami energii będą przede wszystkim biometan i wodór. Liczymy na to, że przełoży się to jako wartość dodana do koncernu. Cele, które są stawiane, są ambitne. Chcemy wnieść plany w zakresie dystrybucji i produkcji wodoru – zapowiedział zastępca dyrektora departamentu strategii w PGNiG Maciej Lachowski.

Więcej informacji na temat inwestycji PGNiG w biometan znajdą Państwo na naszym portalu:

Orlen i PGNiG będą współpracować przy wytwarzaniu biometanu

10:02

– Interes Skarbu Państwa był determinujący dla decyzji o fuzji Orlenu i Lotosu. Grupa Lotos jest dobrze przygotowaną firmą na nadchodzące czasy. Są ryzyka, jeśli chodzi o fuzję, nie wiemy jaki partner zostanie wybrany – mówił wiceprezes zarządu ds. fuzji i przejęć z Grupy Lotos Krzysztof Nowicki.

9:55

– Połączenie z PKN Orlen w segmencie Upstream ma sens, połączenie spółek Grupy Lotos i Orlenu na takich zasadach jak obecnie już nie – zaznaczył były prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski.

9:50

– Zawsze byłem gorącym zwolennikiem fuzji Orlenu i Lotosu. Cena paliw w Polsce nie jest ustalana przez te firmy, tylko przez inne czynniki. Przed wstąpieniem do UE nie udało się tego zrobić. W tym samym czasie widzieliśmy megafuzje na rynku francuskim i belgijskim. Dzisiaj warunki postawione przez KE odbieram jako bardzo rygorystyczne. Dla mnie są dwa warunki, żeby do tego doszło: po pierwsze, musimy coś zyskać na wymianie aktywów. Po drugie, uważam, że prywatyzacja PKN Orlen poszła o jeden krok za daleko. W naszym położeniu nie możemy sobie pozwolić na to, byśmy stracili kontrolę nad naszym koncernem. Skarb Państwa powinien mieć co najmniej 51 procent udziałów w Orlenie. Fuzja musi mieć też sens biznesowy, by nowy podmiot mógł rywalizować na rynkach zewnętrznych – powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Zbigniew Gryglas

9:40

Rozpoczęła się sesja inauguracyjna: W stronę narodowego lidera – u progu nowego rozdziału.

– Tak szybko będziemy odchodzić od węgla, jak szybko stworzymy nowe moce w OZE czy nowe elektrownie gazowe. Rola gazu jako paliwa przejściowego będzie trwała dłużej, niż myślimy. Mamy PEP2040, możemy mieć wątpliwości co do atomu, małe reaktory jądrowy byłyby dla nas wyśmienite, nie trzeba by było dla nich nowej infrastruktury. Problem jest taki, że ta technologia nie jest jeszcze skomercjalizowana, być może za 5-6 lat będziemy już w innym świecie – przewiduje podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

9:33

– Pierwszy reaktor chcemy mieć czynny w 2033 roku, ostatni w 2043 roku. Będzie to wymagało żelaznej konsekwencji. Jeśli chodzi o rolę atomu w Europejskim Zielonym Ładzie, w sposób oczywisty ci, którzy są autorami zielonej strategii akceptują konieczność zbudowania sektora jądrowego w energetyce, bo jest bezemisyjny. Pójście drogą niemiecką sprowadza się do tego, że bilansowanie tego systemu będzie na zewnątrz Niemiec. Nas na to nie stać. Idziemy własną drogą do suwerenności energetycznej. Możemy się znaleźć w takiej sytuacji, że będziemy szukać energii poza Polską, a fundamentem naszej strategii jest samowystarczalność. Nie oznacza to, że nie chcemy budować połączeń energetycznych z sąsiadami, ale nie możemy doprowadzić do tego, że Polska będzie uzależniona od importu energii – mówił pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

9:30

– Sekwencja zdarzeń i dotrzymywanie harmonogramów musi być żelazne, inaczej będziemy mieć kłopot. Jeśli chodzi o atom, mamy spółkę skarbu państwa „Polskie Elektrownie Jądrowe”, mamy wdrożoną realizację porozumienia umowy międzyrządowej między Polską a USA, amerykańskie firmy mają przygotować ofertę dla rządu polskiego w przyszłym roku. Oferta ta ma być kompleksowa. Drugą częścią jest przygotowanie schematu finansowania całego projektu. Zakłada on budowę 6 reaktorów 6-9 GW, w pierwszej połowie lat 40. pokryje to około 20 procent produkcji energii elektrycznej w Polsce. Mamy wyznaczony termin i zadanie do wykonania, przygotowujemy lokalizacje dla elektrowni, to Pomorze Gdańskie, Lubiatowo bądź Żarnowiec, wybrana będzie jedna – zaznaczył pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Powstaje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

9:25

– Mówimy o transformacji jak o czymś, co należy do przyszłości, a ona już teraz trwa, i będzie trwała długo. Zakres planów w jej ramach w całej Europie są realizowane, to kilkadziesiąt lat. Ci, którzy urodzili się po 1989 roku, przy końcu transformacji będą przechodzić na emeryturę. Przed nami 30 lat ciężkiej pracy. Musimy prowadzić to tak, by zachować równowagę. Energia dla funkcjonowania naszego państwa musi być zawsze bezpiecznie dostępna i racjonalna kosztowo. Oznacza to, że musimy mieć zachowany zdrowy rozsądek pomiędzy różnymi rodzajami wytwarzania energii elektrycznej. Rozpoczęliśmy odchodzenie od węgla, musimy równolegle wprowadzać produkcję, która to zastąpi. Schemat odchodzenia od węgla dyktuje schemat wprowadzania nowych technologii, ponieważ jest to nierozłącznie związane z odchodzeniem od elektrowni węglowych. Musimy zrobić to tak, by równocześnie nowe źródła wiatrowe były skorelowane z równoważeniem technologii, która może je zastąpić, kiedy nie ma wiatru albo jest noc. Musimy budować nowe elektrownie gazowe w takim tempie, by z jednej strony mogły one funkcjonować w podstawie. Źródła offshore muszą mieć zabezpieczenie i będzie nim gaz. To wszystko musi być skoordynowane i to jest zadanie na następną dekadę – zapowiedział pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

9:20

– Problemy środowiskowe w Danii wyglądają dużo bardziej racjonalnie, gdy się patrzy na to od środka. Wczoraj zostało zostało zatrzymane tłoczenie ropy z Białorusi do Polski. Nie jest to działanie polityczne, tylko uzgodniona wcześniej przerwa. Rozedrganie naszych komentatorów polega na tym, że jeśli będziemy mieli prawdziwy kryzys, nikt nam nie uwierzy. Dotyczy to również Baltic Pipe. Data 1 października 2022 roku jest wciąż aktualna – powiedział pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Naimski: Październikowy termin oddania do użytku Baltic Pipe nie jest zagrożony

9:00

Konferencja Nafta-Gaz-Chemia rozpoczęła się. Zapraszamy do śledzenia relacji!

8:55

Za pięć minut rozpoczyna się konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2021. Na początek wystąpienie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Szczegółowy program konferencji można znaleźć tutaj.

Opracowali Gabriela Cydejko, Michał Perzyński i Bartłomiej Sawicki