Koniec problemów atomu w Chinach? Trwa załadunek paliwa

24 kwietnia 2018, 07:15 Alert
elektrownia atomowa

China General Nuclear (CGN) rozpoczęło ładowanie paliwa do rdzenia bloku I elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong. Jeszcze w tym roku instalacja ma stać się pierwszym uruchomionym reaktorem EPR.

Jest zielone światło

Według informacji podanych przez CGN, spółka Taishan Nuclear Power Joint Venture Company, której udziałowcami są CGN (70 procent) i EDF (30 procent), otrzymała w Pekinie przyzwolenie na działanie, od wiceministra ekologii i ochrony środowiska Liu Hua oraz dyrektora Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA).

W oświadczeniu NNSA zaznaczyła, że przed pierwszym załadunkiem materiałów przeprowadziła trwający pięć lat przegląd bezpieczeństwa projektu elektrowni jądrowej Taishan oraz zapewniała nadzór kierowników budowy nad całym procesem. Inspekcja wykazała, że projekt spełnia cele projektowe w zakresie bezpieczeństwa, a konstrukcja budynku jest wystarczająco dobra.

EPR

Taishan 1 i 2 są pierwszymi dwoma reaktorami, opartymi na projekcie EPR, które mają zostać uruchomione w Chinach. Stanowią one część umowy o wartości 8,0 mld EUR (9,9 mld USD) podpisanej przez Arevę i CGN w listopadzie 2007 roku. Budowa bloku I i II rozpoczęła się odpowiednio w 2009 i 2010 roku.

Taishan 1 ma zostać uruchomiony jeszcze w bieżącym roku, natomiast Taishan 2, który jest w fazie instalacji sprzętu, ma rozpocząć działalność za rok.

Pierwszy projekt EPR jest realizowany w fińskiej elektrowni Olkiluoto od 2005 r. i od tego czasu podlegał kilku modyfikacjom w zakresie daty uruchomienia, przy czym obecnie planowane jest podłączenie do sieci w grudniu, a rozpoczęcie regularnej produkcji energii elektrycznej w maju przyszłego roku. Załadunek paliwa w reaktorze EPR Flamanville we Francji, którego budowa rozpoczęła się w 2007 r., ma rozpocząć się w czwartym kwartale bieżącego roku. Dwa kolejne reaktory mają powstać w Hinkley Point w Wielkiej Brytanii.

World Nuclear News/Tomasz Czech

Pierwszy reaktor EPR na świecie jest bliski ukończenia