font_preload
PL / EN
Alert 6 września, 2017 godz. 13:30   
Avatar
KOMENTUJE: viden

Koniec z przestarzałymi kotłami. „Przełom w walce ze smogiem”

smog Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

We wtorek do Dziennika Ustaw RP trafiło rozporządzenie, dzięki któremu z rynku wyeliminowane zostaną przestarzałe kotły na węgiel i drewno. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r. – informuje Polski Alarm Smogowy.

– Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Oprócz PAS i innych organizacji o zakaz stosowania przestarzałych kotłów upominała się również Najwyższa Izba Kontroli oraz szerokie grono ekspertów, zajmujących się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że dotychczas każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. „kopciuchów”, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. PAS określa nowe prawo jako „przełom w walce ze smogiem”.

Tylko czyste kotły

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 roku i zakazuje produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można sprzedawać do 1 lipca 2018 roku.

„Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce. Pozostaje pytanie czy rządowi wystarczy odwagi i determinacji na przeprowadzenie działań antysmogowych, które zapowiedział w styczniu 2017 r.” – czytamy w komunikacie PAS.

– Mieliśmy mieć normy węgla w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień a my wciąż czekamy – powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. „Równie istotne jest uruchomienie długo wyczekiwanych programów dla najuboższych, które pomogą tej grupie w wymianie ogrzewania i ociepleniu domów. Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach” – pisze PAS.

 

Polska Alarm Smogowy