Kwieciński: Ropa tanieje. Kontrakty długoterminowe dają „hedging”

12 marca 2020, 12:15 Energetyka

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podzielił się opinią na temat wpływu spadku cen ropy na kontrakty długoterminowe indeksowane do wartości baryłki. Niektóre z nich są niekorzystne, ale tanieją, gdy spadają przychody z wydobycia ropy dając spółce „hedging”.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Fot. PGNiG
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Fot. PGNiG

– Ten rok będzie dla nas bardzo trudny przez to, co dzieje się na rynkach światowych – przyznał prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas konferencji poświęconej wynikom jego spółki w 2019 roku. – Zużywaliśmy mniej gazu, bo mieliśmy cieplejszą zimę. Osoby fizyczne się cieszą, ale ma to wpływ na nasze wyniki.

PGNiG informuje, że średnia temperatura wzrosła w zeszłym roku o 0,6 stopnia. To jeden z powodów spadku notowań ropy Brent w 2019 roku o 4 procent i gazu o 36 procent rok do roku. – Takiego spadku nie widzieliśmy od lat. Notujemy ceny ropy na poziomie 33 dolarów za baryłkę. Trzeba powiedzieć, że ten spadek ma pozytywne i negatywne aspekty – odpowiedział na pytanie BiznesAlert.pl. – Tam, gdzie cena gazu jest powiązana z ropą, jest to dobra wiadomość, ale z drugiej strony wydobywamy ropę naftową i spadają nam przychody.

– Mamy swego rodzaju hedging na cenach ropy naftowej. Kiedy spadają przychody z wydobycia ropy, to cena gazu powiązana z ceną ropy jest niższa. Jesteśmy przygotowani – zapewnił Kwieciński. – Trzeba przyznać, że te umowy długoterminowe z Katarem, nie wszystkie, ale nie są zawsze korzystne – przyznał prezes. Kontrakt katarski jest indeksowany do wartości baryłki. PGNiG realizuje także kontrakt jamalski z Gazpromem. Obowiązuje on do 2022 roku i również jest indeksowany do ceny ropy naftowej.

Opracował Wojciech Jakóbik