Kopacz: ORP Kormoran zwiększy bezpieczeństwo żeglugi

7 września 2015, 14:30 Bezpieczeństwo

– ORP Kormoran będzie niewątpliwie zwiększać bezpieczeństwo żeglugi na trasach morskich i morskich poligonach – powiedziała uczestnicząca w ceremonii wodowania ORP Kormoran II premier Ewa Kopacz.

W uroczystości wodowania i chrztu niszczyciela min, która odbyła się w Stoczni REMONTOWA SHIPBUILDING SA w Gdańsku uczestniczył także wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Prezes Rady Ministrów zapowiedziała, że w planach rządu są m.in. dalsze wydatki na modernizację Marynarki Wojennej. – W ciągu 10 lat chcemy przeznaczyć blisko 16 mld zł na modernizację Marynarki Wojennej. To jest nasz priorytet, będziemy realizować zamówienia u naszych polskich wykonawców – podkreśliła premier Ewa Kopacz.

Obecny podczas wodowania wicepremier Tomasz Siemoniak mówił, że – rok 2015 przejdzie do historii Marynarki Wojennej i naszego przemysłu stoczniowego, bo po bardzo wielu latach, gdy nic się nie działo, po latach oczekiwania, mamy wodowanie po wodowaniu.

– Cieszę się, że w ciągu 2 lat udało się nam zrealizować umowę na ORP Kormoran. Dziś mamy okręty ORP Ślązak i ORP Kormoran. W kolejnych latach będziemy zawierać następne umowy modernizacyjne – dodał szef MON.

Minister obrony podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w projekt budowy niszczyciela min.

Matką chrzestną okrętu została Maria Karweta, wdowa po admirale floty Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek typu „Kormoran II” podpisano we wrześniu 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. W jego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i Stocznia Marynarki Wojennej S.A.

Niszczyciele min typu „Kormoran II” są przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej