font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 22 października, 2015 godz. 8:35   
KOMENTUJE: Ewa Kopacz

Kopacz: Rośnie znaczenie polskich spółek energetycznych na świecie

Kopacz Lotos

Premier Ewa Kopacz podkreślała w środę w Gdańsku, że o wartości i znaczeniu polskich spółek skarbu państwa świadczy fakt, iż często goszczą w międzynarodowych rankingach, takich jak lista 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. „Na tej liście co trzeci obecny to przedsiębiorstwo z Polski” – dodała.

Dzięki aktywnemu działaniu rządu wszystkie nasze spółki z udziałem skarbu państwa już dzisiaj bardzo swobodnie funkcjonują na zliberalizowanym i konkurencyjnym rynku – mówiła premier Ewa Kopacz w Gdańsku. Szefowa rządu podczas wizyty w siedzibie Lotosu podkreślała, że w ostatnich ośmiu latach udało się stworzyć dobry klimat dla rozwoju tych firm. Dzięki temu plasują się wysoko w międzynarodowych rankingach. Nasze firmy mają zasięg międzynarodowy i są to firmy popularne poza naszym krajem – mówiła szefowa rządu. Mowa tu przede wszystkim o spółkach takich, jak: PKN Orlen, Lotos, PGE, PGNiG i PKO BP. Podczas naszej kadencji byliśmy zwolennikami budowania dobrego klimatu wokół wszelkich działań. Stąd m.in. KGHM, który przejął aktywa kanadyjskiej kopalni. Dzięki temu zwiększył swoje naturalne zasoby o 8,5 mln ton miedzi i stał się jednocześnie czwartą potęgą na świecie – podkreślała premier Ewa Kopacz podsumowując osiem lat rządów.

Poza inwestycjami spółek skarbu państwa priorytetem rządu jest bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki Terminalowi w Świnoujściu będziemy mogli stać się niezależni od dostaw gazu ze strony wschodniej. Będziemy niezależni w 90% – zaznaczyła premier Ewa Kopacz. Ten terminal jest w stanie przyjąć ok. 5 mld m3 gazu, co pokrywa zapotrzebowanie połowy mieszkańców Polski w zaopatrzenie w gaz – dodała.

Źródło: Kancelaria Premiera