Kopalnia Turów chce zmniejszyć emisję hałasu

10 marca 2021, 14:30 Alert
Piotrowski Turów Kopalnia Węgla Brunatnego
Odkrywka w Turowie. Fot.: ministerstwo energii

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zamontowała cichobieżne krążniki na ciągach przenośników taśmowych Kopalni Turów. Zdaniem spółki, takie rozwiązanie znacznie poprawi akustykę na terenach zabudowy mieszkaniowej miasta Bogatyni.

Mniejszy hałas

Kopalnia w Turowie wymieniła krążniki na przenośnikach taśmowych przy obwodnicy nadkładowej. Nowe cichobieżne krążniki mają znacznie lepsze parametry akustyczne. Zamontowano ponad 800 zestawów krążników charakteryzujących się niemal dwukrotnie większą trwałością i niższą emisją hałasu w stosunku do dotychczas stosowanych.

– Wybór krążników poprzedzony był wnikliwą analizą w zakresie parametrów dotyczących emisji hałasu. Ich skuteczność została potwierdzona w dotychczasowych analizach akustycznych. Emisja hałasu przenośników w rejonie zasobnika węgla, po wymianie krążników na cichobieżne spadła od 4 do 6 dB, co jest wartością bardzo znaczącą. Wymiana krążników przenośników taśmowych to jedno z zadań realizowanych przez turoszowskich górników, które minimalizuje wpływ działalności górniczej na środowisko. Innym przykładem jest zatrzymywanie w porze nocnej, w godzinach od 22.00 do 6.00, pracy przenośników zwałowych i zwałowarki – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

PGE podkreśla, że KWB Turów, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, prowadzi stały monitoring oddziaływania na poszczególne komponenty środowiska. Poziom hałasu wokół odkrywki mierzony jest w cyklach dwuletnich oraz kontrolnie – każdorazowo po zastosowaniu środka minimalizującego. Oprócz wymiany krążników na cichobieżne, najważniejsze istniejące zabezpieczenia to wały ziemne i ekrany akustyczne. Kolejne działania to np. zastosowanie falowników na przenośnikach w celu możliwości regulowania prędkości taśmy, budowa nowych ekranów akustycznych wzdłuż przenośników oraz dodatkowe ekrany stacji napędowych, a także zastosowanie dodatkowego ekranu akustycznego przestawnego w rejonie Opolna Zdrój.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

PGE zmodernizowała system pomiarowy elektrowni wodnych przepływowych