Kopex będzie współpracować z rosyjską firmą JurMasz

30 grudnia 2015, 15:10 Energetyka

Przedstawiciele Kopex S.A. podpisali porozumienie o współpracy z Jurgińskimi Zakładami Budowy Maszyn (JurMasz). Oba podmioty chcą wspólnie produkować i oferować maszyny i urządzenia górnicze na rynku rosyjskim – czytamy w komunikacie spółki.

Podpisane porozumienie określa ramy współpracy. Jej szczegóły zostaną opisane w odrębnej umowie. Już teraz jednak strony pracują nad strategią współpracy. Będzie ona obejmowała warunki, na jakich Grupa Kopex będzie dostarczała maszyny górnicze i gotowe komponenty do Zakładów w Jurdze, a także szczegóły dotyczące transferu niektórych technologii.

– Na mocy podpisanej umowy będziemy wspólnie oferować na rynku rosyjskim nasze maszyny i urządzenia – tłumaczy prezes Grupy Kopex, Józef Wolski. – W Rosji będziemy produkować niektóre elementy, z tego kraju będą też pochodziły niektóre części. Najważniejsze komponenty będą jednak powstawały w zakładach Grupy Kopex w Polsce – dodaje.

Podpisane porozumienie to odpowiedź na politykę rosyjskich władz, które dążą do ograniczenia importu maszyn górniczych. – To normalne, że władze strzegą własnego rynku – mówi Józef Wolski. – Ulokowanie części produkcji w Rosji nie tylko da nam możliwość oferowania na rynku rosyjskim wyprodukowanego na miejscu produktu, obniży również koszty pracy i transportu.

W latach 2015-2017 górnictwo rosyjskie ma zaplanowane znaczne zwiększenie wydatków na maszyny i urządzenia. W 2015 r. roku Grupa Kopex podpisała na rynku rosyjskim już sześć kontraktów o łącznej wartości ok. 150 mln zł.

***

Grupa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Oferuje również specjalistyczne usługi dla górnictwa, w tym drążenie szybów i chodników poziomych oraz realizacją budowy kopalń pod klucz. W swojej strukturze ma również firmy dostarczające specjalistyczne urządzenia elektryczne oraz systemy przeciwwybuchowe mające zastosowanie w górnictwie. Grupa Kopex obsługuje inwestycje w przemyśle wydobywczym w Polsce i Europie oraz na największych rynkach górniczych świata: Rosji, Chinach, Australii i RPA.