Korea Południowa przedstawi niebawem Polsce konkretną ofertę na atom

21 lutego 2022, 07:15 Alert

Według informacji BiznesAlert.pl na przełomie lutego i marca koreańska firma KHNP wsparta przez rząd w Seulu ma przedstawić model zaangażowania technologicznego oraz finansowego w Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Jej rywale to Westinghouse z USA i EDF z Francji.

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP
Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Polska ma wybrać w wakacje partnera technologicznego i przedstawić model finansowania energetyki jądrowej, by pierwszy reaktor stanął w 2033 roku, a docelowo powstało 6-9 GW atomu dającego stabilność dostaw w obliczu transformacji energetycznej oraz redukcję emisji CO2 w zgodzie z polityką klimatyczną.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że na dniach pojawi się koreańska oferta zaangażowania technologicznego i finansowego w polski atom. Koreańczycy zdołali w dekadę uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy technologii jądrowych u siebie i to samo proponują Polsce. Zapowiadają przekazanie know-how pozwalające jej kiedyś budować elektrownie jądrowe samodzielnie. KHNP – podobnie jak Westinghouse i EDF – chcą pokazać potencjał zaangażowania polskiego kapitału w budowę elektrowni jądrowych. W przeszłości sugerowała także, że jest w stanie zbudować reaktor 30 procent taniej niż Francja.

Program jądrowy Polski zakłada, że partner zagraniczny przekaże technologię oraz zaangażuje się kapitałowo w spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe mającą być operatorem reaktorów w tym kraju. Amerykanie obiecują już technologię i wsparcie instytucji finansowych. Francuzi robią to samo. Teraz ma pojawić się oferta z Korei Południowej.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czarnobyl do kwadratu w Polsce czy kampania wyborcza w Niemczech? (FELIETON)