Korolec: Na COP 19 jesteśmy coraz bliżej sukcesu

22 listopada 2013, 11:04 Energetyka
Marcin Korolec

– Ubolewam nad tym, że cześć organizacji pozarządowych zdecydowało się na opuszczenie konferencji klimatycznej COP19 na znak protestu przeciwko przedłużającym się negocjacjom – stwierdza prezydent Szczytu Klimatycznego i ustępujący minister środowiska RP Marcin Korolec.

– Działania organizacji pozarządowych często mają za zadanie zwrócenie uwagi na istotne z ich punktu widzenia zjawiska. Tak tez odczytuje wspomniana decyzje – pisze minister. – Cele konferencji klimatycznej i organizacji pozarządowych są zbieżne – skuteczna ochrona klimatu. Obserwatorzy pozarządowi zawsze mobilizowali negocjatorów do większych wysiłków i ambicji.

– Dziś nad ranem po całonocnych negocjacjach, osiągnęliśmy spory postęp w kwestii finansowania klimatycznego. Całą noc trwały również rozmowy na temat kształtu nowego globalnego porozumienia. Jestem przekonany, że jesteśmy coraz bliżej finalnego sukcesu. Liczę na to, że głos organizacji pozarządowych nadal będzie obecny w trakcie dyskusji o sposobach rozwiązywania najważniejszych problemów naszego globu – kończy.