Korolec: Szczyt Klimatyczny w Warszawie okazał się sukcesem

27 listopada 2013, 11:55 Energetyka

Szczyt klimatyczny w Warszawie zakończył się sukcesem. Udało nam się spełnić wszystkie oczekiwania wobec szczytu klimatycznego w Warszawie. Droga do przyjęcia w Paryżu umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz klimatu została otwarta – powiedział minister środowiska, Marcin Korolec – pełniący funkcję prezydenta zgromadzenia.

Dziękuję panu ministrowi i polskiemu zespołowi za niezwykle sprawną i doskonałą pracę podczas minionych dwóch tygodni – powiedział Todd Stern, specjalny wysłannik prezydenta USA na szczyt klimatyczny.

Jestem bardzo zadowolona wynikiem Szczytu Klimatycznego w Warszawie, polscy negocjatorzy wykonali znakomitą robotę. Znakomita gościnność i organizacja również zwróciły moją uwagę. – stwierdziła po szczycie Connie Hedegaard, komisarz europejska ds. klimatu.

Podczas szczytu uzgodniono decyzje dotyczące tzw. Platformy Durbańskiej – ustalono jak w ciągu najbliższych 2 lat będą przebiegać globalne negocjacje nad umową zobowiązującą 194 państwa świata do wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu. Zgodzono się m.in., aby zobowiazania stron przed podpisaniem nowego globalnego porozumienia pojawiły się dla tych państw, które są w stanie je przedstawić, w 2015 roku.

Negocjatorom udało się porozumieć w sprawie Mechanizmu Warszawskich Ram REDD  – służącego finansowaniu ochrony lasów tropikalnych i przeciwdziałania deforestacji. Ustalono procedury i działania Zielonego Funduszu Klimatycznego, który od roku 2020 będzie gromadził 100 mld dolarów na cele klimatyczne. Polska prezydencja zgromadziła wśród państw członkowskich 100 milionów dolarów na Fundusz Adaptacyjny, a także zobowiązania do wsparcia kwotą 6 miliardów dolarów funduszu klimatycznego. Przyjęto także decyzje dotyczące utworzenia Warszawskiego Międzynarodowego Mechanizmu Start i Szkód (Loss and Damage), który pozwoli finansować działania adaptacyjne i związane ze skutkami gwałtownych zjawisk klimatycznych.

Podczas szczytu w Warszawie rozpoczęto też, po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych, dialog z przedstawicielami biznesu i miast. Przedstawiciele państw mieli możliwość szukać wspólnej drogi przeciwdziałania zmianom klimatu z tymi, którzy w praktyce wdrażają decyzje polityczne – właścicielami dużych firm i władzami samorządowymi.

Najlepsza konferencja klimatyczna od 13 lat – tak organizację konferencji klimatycznej na Stadionie Narodowym ocenili uczestnicy szczytu COP19. Chwalone było miejsce i dobra organizacja konferencji. Uczestnicy konferencji podkreślali, że czuli się na stadionie bezpiecznie, a obiekt leży blisko centrum, co ułatwiało dojazd z i do hoteli. Goście wskazywali, że Stadion Narodowy wygrywa porównanie do miejsc gdzie zorganizowano poprzednie konferencje: Katar, RPA czy Dania.  To miejsce bardziej oryginalne i najfajniejsze – mówią ankieterom uczestnicy COP19. Przypominają, że w RPA biura delegacji mieściły się często w garażach, a w Danii w namiocie postawionym na zewnątrz. Goście na plus organizacji COP19 zapisują miłą, przyjazną i pomocną obsługę. Ogromne wrażenie na gościach Szczytu zrobiły też hale zbudowane na płycie Stadionu przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.