Energa rozważa dostosowanie strategii do zmian w otoczeniu

15 maja 2019, 13:00 Alert
Enrga
fot. Energa

Grupa Energa rozważa dostosowanie strategii rozwoju do zmian rynkowych i regulacyjnych – poinformował PAP Biznes wiceprezes Jacek Kościelniak.

„Ze względu na dynamikę zmian zachodzących w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, w tym publikację projektu PEP2040, grupa Energa rozważa dostosowanie do nich strategii rozwoju. Obecnie realizujemy to, co zostało zapisane w strategii z 2016 roku, obejmującej lata 2016-2025” – powiedział PAP Biznes Kościelniak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Dostosowanie strategii pozwoli na uwzględnienie postępów w realizacji kluczowych projektów inwestycyjnych dokonanych przez grupę, w tym związanych z wydaniem NTP dla budowy farmy wiatrowej Przykona oraz publikacją ogłoszenia w postępowaniu przetargowym na wybór generalnego wykonawcy dla elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu” – dodał wiceprezes.

Poinformował, że potencjalni oferenci dla projektu w Grudziądzu mają czas do 29 maja na złożenie wniosków o udział w postępowaniu, a następnie spółka przystąpi do dialogu konkurencyjnego z wyselekcjonowaną grupą oferentów zakwalifikowanych do dalszego etapu. „Projekt elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu ma szansę na start w aukcji mocy jeszcze w tym roku, o ile pozwoli na to stan zaawansowania postępowania przetargowego” – powiedział Kościelniak.

Wiceprezes Energi, pytany o finansowanie dla realizowanej wspólnie z Eneą inwestycji w budowę bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka, odpowiedział: „Nie publikujemy jeszcze ostatecznej struktury finansowej dla projektu Ostrołęka, zapewniam jednak, że mamy na stole wiele rozwiązań, które będziemy mogli zastosować”.

Wskazał, że od 2023 roku projekt ma zagwarantowane przychody z tytułu rynku mocy, które – jak powiedział – pozytywnie wpływają na ekonomikę projektu oraz możliwość obsługi ewentualnego zadłużenia.

Polska Agencja Prasowa