Kościelniak: Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka nie jest zagrożona (ROZMOWA)

9 sierpnia 2017, 12:15 Energetyka
Elektrownia Ostrołęka 1
Elektrownia Ostrołęka

FLESZ BiznesAlert.pl nagrał rozmowę z wiceprezesem Grupy Energa ds. finansowych Jackiem Kościelniakiem o rozbudowie elektrowni Ostrołęka. Jego zdaniem nie ma zagrożeń dla realizacji projektu.

BiznesAlert.pl: Czy projekt budowy elektrowni Ostrołęka jest w jakiś sposób zagrożony albo uzależniony od ustawy o rynku mocy czy ewentualnych zapisów pakietu zimowego?

Jacek Kościelniak: Realizacja tej inwestycji jest zależna od wielu czynników. Na chwilę obecną na podstawie dialogu konkurencyjnego przygotowywana jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Przebieg procesu inwestycyjnego odbywa się zgodnie z planem, a my staramy się, by nie został on naruszony.

Myślę, że w przyszłym roku będziemy mogli mówić o kolejnych etapach tego postępowania. Jako Grupa Energa również bierzemy udział w tym procesie – mamy możliwość zgłaszania swoich uwag odnośnie do projektowanej ustawy. Mamy nadzieję, że zostaną one uwzględnione i cała ustawa o rynku mocy uwzględni również sprawę elektrowni Ostrołęka C, która ma być obiektem nowoczesnym, emitującym śladowe ilości CO2 i decydującym o bezpieczeństwie energetycznym północno-wschodniej części Polski. Zadaniem Grupy Energa jest dbałość o polskie bezpieczeństwo energetyczne. Na chwilę obecną nie widzimy zagrożenia dla budowy elektrowni Ostrołęka, projekt ten jest już na bardzo zaawansowanym etapie inwestycyjnym.

Rozmawiał Piotr Stępiński