Jest ranking kosztów wydobycia ropy. Wygrywa Arabia Saudyjska

12 listopada 2019, 07:00 Alert
Odwiert

Saudi Aramco opublikowało zestawienie kosztów wydobycia ropy w poszczególnych krajach. Wynika z niego, że te koszty są najniższe w Arabii Saudyjskiej. Rosjanie tracą w rankingu przez wysokie podatki, przeciwko którym lobbuje Rosnieft.

Koszt wydobycia ropy w Arabii ma wynosić 17 dolarów za baryłkę. Wydobycie w USA ma kosztować 40 dolarów za baryłkę w przypadku projektów morskich i 49 dolarów przy projektach lądowych. Wydobycie w Rosji ma kosztować odpowiednio 42 i 44 dolary.

Saudi Aramco przygotowuje się do prywatyzacji kolejnego pakietu udziałów w ramach oferty publicznej. Obliczenia odnośnie do kosztu wydobycia baryłki zostały opracowane przez firmę IHS Markit. Pozwoliły określić granicę opłacalności wydobycia. Oznacza to, że określona wartość pokazuje cenę ropy na rynku przy której opłaca się wydobycie w danym kraju ze złoża danego rodzaju.

Portal RBK wskazuje, że wydobycie w Rosji jest droższe niż w Arabii Saudyjskiej ze względu na system podatkowy, który w 2018 roku odbierał firmom wydobywczym 65 procent przychodu. Rosyjski gigant naftowy Rosnieft lobbuje za obniżeniem obciążeń podatkowych wzorem rozwiązań amerykańskich, które pozwoliły na przyspieszenie rozwoju wydobycia niekonwencjonalnego w ramach tzw. rewolucji łupkowej.

RBK/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Widmo wojny a ceny ropy