Kowalczyk: Czesi są zainteresowani polskim programem „Czyste Powietrze”

25 czerwca 2018, 11:45 Środowisko
Minister środowiska Henryk Kowalczyk i wiceminister środowiska Małgorzata Golińska Fot. Ministerstwo Środowiska
Minister środowiska Henryk Kowalczyk i wiceminister środowiska Małgorzata Golińska Fot. Ministerstwo Środowiska

22 czerwca odbyło się w Szklarskiej Porębie spotkanie bilateralne pomiędzy ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, wiceminister środowiska Małgorzatą Golińską a wicepremierem i ministrem środowiska Czech Richardem Brabecem. Okazją do dwustronnych rozmów były obchodzone właśnie Dni Karkonoszy. Ministrowie obu krajów rozmawiali m.in. na temat polsko-czeskiej współpracy w zakresie ochrony przyrody i poprawy jakości powietrza.

„Cieszę się, że spotykamy się właśnie tutaj w Karkonoszach, które są naszym wspólnym bogactwem. Polsko-czeska przyjaźń i współpraca, nie tylko w obszarze środowiska, ale też w kontaktach obywateli naszych krajów są powodem do dumy” – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.O wzorowej współpracy Karkonoskiego Parku Narodowego i czeskiego Krkonošský Národní Park świadczą licznie wspólnie zrealizowane projekty i przedsięwzięcia środowiskowe. Są one zawsze wielkim sukcesem docenianym i nagradzanym w całej Europie jak chociażby wyróżnieniem Natura 2000 Award.

„Karkonoski Park Narodowy i czeski KRNAP to idealny przykład bardzo dobrej współpracy polsko-czeskiej w dziedzinie ochrony przyrody. Aktywna realizacja wspólnych projektów w zakresie chociażby edukacji ekologicznej dadzą korzyści w przyszłości” – przypomniała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.„Doceniam ciężką służbę oraz codzienny trud pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego na rzecz ochrony środowiska. To dzięki Wam udaje się zachować piękno tych unikatowych pod względem przyrodniczym terenów” – dodała wiceminister.

Poprawa jakości powietrza i elektromobilność

Strona czeska szczególnie zwracała uwagę i wyrażała duże zainteresowanie programem „Czyste powietrze” mającego na celu podjęcie działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Obie strony również w tym zakresie wymieniły się swoimi spostrzeżeniami.

„Duże znaczenie w tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie poprawy jakości powietrza mają dla mnie wyniki prac Polsko-Czeskiej Grupy roboczej ds. jakości powietrza, gdzie nasi eksperci m.in. mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniami” – podkreślał minister Kowalczyk.

„To niezwykle istotne, że zarówno Polska jak i Czechy mają podobne ambicje, aby rozwijać elektromobilność w swoich krajach. Działania na rzecz poprawy jakości powietrza to w tej chwili priorytet” – dodał minister.Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że różnorodność poruszanych podczas spotkania tematów pokazuje, że współpraca z partnerami czeskimi jest ważna i powinna być kontynuowana.

Ministerstwo Środowiska