Kowalczyk dla “PB”: Po kontroli CBA możliwe są zmiany we władzach spółek

7 października 2016, 13:15 Alert

Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów potwierdził w rozmowie z “Pulsem Biznesu” zmiany kadrowe w spółkach skarbu Państwa, które nastąpić mają po zakończeniu kontroli CBA.

Kontrola ta dotyczy jednak tylko wybranych pięciu spółek. – Czekamy na usystematyzowanie materiałów, o które wystąpił do spółek minister Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych. Mam na myśli zawierane przez spółki umowy i zlecenia. To, w powiązaniu z wynikami spółek, da nam obraz, gdzie trzeba wymienić kadrę zarządzającą. Chcemy to przeprowadzić do końca roku, jeszcze przed likwidacją resortu skarbu i wejściem w życie nowej formy nadzoru – powiedział w rozmowie z “Pulsem Biznesu” Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk fot. KPRM

CBA poinformowało 20 września o rozpoczęciu procedury kontrolnej, jednak tylko w pięciu spółkach Skarbu Państwa. “Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło procedurę kontrolną w spółkach Skarbu Państwa: Grupie Lotos SA , PKN Orlen SA, KGHM Polska Miedź SA, Grupa Azoty S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Kontrola obejmuje okres od 1 grudnia 2015 r.” – podało wtedy do wiadomości Biuro.
CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura, dotyczące tych konkretnych pięciu spółek. Funkcjonariusze CBA będą badali umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze – napisano dalej w komunikacie Biura z 20 września br.

Puls Biznesu/CIRE.pl