Kowalik: Potrzeba trochę czasu na ustrukturyzowanie projektu Ostrołęka w nowych warunkach

16 grudnia 2019, 16:15 Alert
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Projekt budowy bloku Ostrołęka C wymaga ustrukturyzowania w warunkach przyjętego w ramach Unii Europejskiej tzw. zielonego ładu i po tym, jak PKN Orlen wezwał do sprzedaży akcji Energi – poinformował prezes Enei Mirosław Kowalik.

„Jeśli chcemy racjonalnie podejść do tego trudnego z punktu widzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej tematu, to chwila dla nowej konfiguracji jest potrzebna, by to wyzwanie poukładać” – powiedział prezes Kowalik dziennikarzom. Z jego słów wynika, że pewne rozstrzygnięcia są możliwe w najbliższych tygodniach.

„Chwilę trzeba się skupić, jak optymalnie podejść do tego w nowych warunkach tzw. zielonego ładu. Ostrołęka miała być ostatnim blokiem węglowym (…), ale Energa jest właścicielem i powinna być zainteresowana, aby ten projekt ustrukturyzować i zobaczyć, co się opłaca w nowym środowisku” – powiedział prezes Enei. Wskazał, że PKN Orlen, który chce przejąć Energę może mieć też swoją koncepcję.

Jak poinformował Kowalik, Enea realizuje porozumienie zawarte z Energą dotyczące projektu Ostrołęka C i to porozumienie jest uwzględnione w wydatkach inwestycyjnych założonych w nowej strategii grupy. Powiedział, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem.

Polska Agencja Prasowa