Kowalski: W kwietniu pokażemy pierwszy projekt reformy nadzoru nad spółkami

5 marca 2020, 14:30 Energetyka
Janusz Kowalski
Fot. Michał Perzyński

– Pierwszy projekt ustawy o reformie nadzoru chcemy przedstawić już w kwietniu i musimy to zrobić transparentnie – powiedział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski na konferencji „Dobre prawo – silna gospodarka”.

Sprawne funkcjonowanie

– Nasze prace w międzydyscyplinarnym zespole nawiązują do dobrych praktyk II Rzeczpospolitej. Chcemy stworzyć jak najnowocześniejsze ramy prawne, które ułatwią funkcjonowanie biznesu. Chcemy, by znacznie sprawniej funkcjonowały grupy kapitałowe, których jest coraz więcej. Innym filarem zmian będzie nadzór właścicielski – przepisy powinny zostać odświeżone, by mieć lepszą kontrolę nad zainwestowanym kapitałem. Ważnym obszarem będą też informacje, które powinny być klarowne dla akcjonariuszy i prowadzić biznes w sposób przyjazny także i dla akcjonariuszy mniejszościowych – powiedział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski

– Pierwszy projekt ustawy o reformie nadzoru chcemy przedstawić już w kwietniu i musimy to zrobić transparentnie, weźmiemy pod uwagę każdą uwagę. Chcemy, by polskie prawo były lepsze niż w innych krajach Unii Europejskiej, żeby to inni się na nas wzorowali, ponieważ dobre prawo przyciąga inwestorów. Wszyscy stawiamy sobie za cel to, żeby polska gospodarka i biznes były wyposażone w dobre prawo – powiedział Kowalski.

Podczas konferencji zostały wręczone akty powołania przewodniczącym i członkom zespołów eksperckich wchodzących w skład Komisji ds. nadzoru właścicielskiego.

Opracował Michał Perzyński

Koronawirus powoduje panikę w rosyjskich firmach energetycznych