Koziej: Musimy walczyć z rosyjską dezinfromacją

20 marca 2015, 15:10 Bezpieczeństwo
Stanisław Koziej

„Mimo nowych środków i form walki, niezmiennie ważna pozostaje sztuka mylenia przeciwnika, czyli informacyjne sterowanie jego działaniami” – mówił szef BBN Stanisław Koziej 19 marca br. otwierając konferencję KAMUFLAŻ 2015, zorganizowaną przez wydawnictwo Raport oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej Lubawa SA. Spotkanie poświęcone dyskusji nad rolą i znaczeniem działań dezinformacyjno-maskujących dla bezpieczeństwa Polski zostało objęte patronatem honorowym szefa BBN.

Jak powiedział minister Koziej, teoria i praktyka sztuki wojennej od zawsze wskazuje, że sztuka obrony jest bardziej wymagająca i wyrafinowana, niż sztuka ofensywna. Wymaga więcej wysiłku i mądrości, żeby obronić się przed przeciwnikiem. Jednym ze sposobów zwiększenia swoich szans w konfrontacji z agresorem jest ucieczka w „szarą strefę” świata informacji, czyli tworzenie sytuacji, w których trudniej o łatwy dostęp do prawdziwej informacji, gdzie ogromną rolę odgrywa pozorowanie i dezinformacja. Tym celom służy np. odcinanie przeciwnika od informacji, informacyjne sterowanie jego działaniami i wpływanie własnym zachowaniem na jego wiedzę.

Szef BBN wyraził zainteresowanie efektami dyskusji i podkreślił znaczenie przedmiotu konferencji – kamuflażu – dla wzmacniania strategicznej odporności kraju na zagrożenia, co od dłuższego czasu jest jednym z tematów, jakimi na polecenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego zajmuje się BBN. Wnioski z dyskusji – co podkreślił minister Koziej – mogą okazać się także istotne w pracach nad kolejnym Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego, który rozpocznie się pod koniec 2015 r.

Źródło: BBN