Energetyka

Zaktualizowany KPEiK ma być gotowy w czerwcu

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Fot. Wojciech Jakóbik.

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Fot. Wojciech Jakóbik.

Finalna aktualizacja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK)komi ma być wysłana do KE w czerwcu, po uprzedniej akceptacji rządu – poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Dodała, że w ramach prac nad KPEiK badana jest wystarczalność mocy do 2040 roku i jeszcze w 2025 może zapaść decyzja ws. prac nad ewentualnym nowym mechanizmem wsparcia rynku mocy.

– Jesteśmy w stałym roboczym kontakcie z Komisją Europejską, której przekazaliśmy harmonogram prac nad aktualizacją KPEiK. Oczywiście liczyliśmy się z uruchomieniem drugiego etapu naruszenia w związku z nienadesłaniem aktualizacji w wyznaczonym terminie. KE ze zrozumieniem podchodzi do podnoszonych przez nas argumentów za przesunięciem daty oddania finalnej wersji dokumentu – powiedziała PAP Biznes Zielińska.

Jak dodała, jeszcze w grudniu ubiegłego roku MKiŚ poinformował Komisję o prognozowanym na czerwiec 2025 ostatecznym zakończeniu prac nad dokumentem.

– Komisja bardzo pozytywnie oceniła wstępne wyniki prognoz scenariusza aktywnej transformacji (With Additional Measures), którymi się z nią podzieliliśmy. W tym scenariuszu prognozujemy średni wzrost PKB o ponad 4 procent rok do roku, oraz dwucyfrowy spadek kosztów produkcji energii do 2030 roku – wymieniła Zielińska.

– Po naszych poprzednikach odziedziczyliśmy co najmniej roczne opóźnienie w pracach nad tym dokumentem i stanęliśmy przed wyborem: albo przygotujemy coś pośpiesznie i będzie to kosztem jakości tego planu, albo pracujemy nad naprawdę dobrym planem, który będzie szeroko skonsultowany, będzie zawierał konkretne działania i będzie cieszył się akceptacją społeczną. Dla mnie wybór był jasny – stawiamy na jakość i szerokie konsultacje społeczne – dodała.

Zostały dwa miesiące na wysyłkę KPEiK do Komisji Europejskiej

KE dała Polsce i innym krajom dwa miesiące na przesłanie ostatecznej wersji aktualizacji KPEiK, później może skierować sprawę do TSUE.

Zielińska ma nadzieję, że KE poczeka na finalną aktualizację KPEiK do czerwca; w jej ocenie ze względu na widoczne postępy w pracach i dobry, roboczy kontakt z Komisją Europejską, ryzyko pozwu do TSUE jest niskie.

– W naszej ocenie prawdopodobieństwo skierowania skargi do TSUE przy zaawansowaniu prac nad planem jest niskie, ale oczywiście pamiętamy o nim. Najważniejsza jest wysoka jakość samego planu i jego akceptacja społeczna – zaznaczyła.

Jak zauważyła, resort klimatu wprowadził wiele poprawek po konsultacjach, a zaktualizowany plan ma szansę stać się praktycznym drogowskazem dla transformacji energetycznej w Polsce.

Komisja Europejska otrzyma plan w połowie roku

– Postanowiliśmy skupić się nad rzetelnością planowanych rozwiązań i najpóźniej do połowy roku, po uprzedniej akceptacji rządu, dostarczyć do Komisji Europejskiej finalny dokument – podkreśliła Zielińska.

Wiceminister wskazała, że rząd, przyjmując zaktualizowany KPEiK przed wysłaniem go do Brukseli może, ale nie jest zobligowany do wskazania wiodącej ścieżki transformacji: czy będzie to scenariusz business as usual, czy też ścieżka aktywnej transformacji, zgodnie z powstającą obecnie wersją KPEiK. Ma natomiast obowiązek wyznaczenia konkretnych celów w zakresie m.in redukcji emisji czy wzrostu mocy energii odnawialnej.

– Unijne rozporządzenie zakłada przygotowanie scenariuszy minimum i maksimum. Od decyzji krajów członkowskich zależy, którą ścieżką będą podążać – wyjaśniła wiceszefowa MKiŚ.

Resort analizuje zmiany mechanizmów

Zielińska potwierdziła, że w resorcie trwają analizy nad możliwym kolejnym mechanizmem wsparcia rynku mocy po planowanych dogrywkowych aukcjach w 2029 i 2030 roku. Projekt ustawy w sprawie aukcji na dostawy energii na lata 2029-2030 został przyjęty przez rząd 4 lutego.

– W ramach prac nad aktualizacją KPEiK-u badamy wystarczalność mocy do roku 2040. Od wyników tych analiz będzie zależała decyzja o rozpoczęciu prac nad ewentualnym kolejnym mechanizmem wsparcia – zaznaczyła.

– Naszym celem jest zaprojektowanie takich rozwiązań, aby zapewnić wystarczalność mocy w systemie elektroenergetycznym do i po 2030 roku. Ostateczna decyzja w sprawie prac nad ewentualnym nowym mechanizmem może zapaść jeszcze w tym roku – zaznaczyła.

Biznes Alert / PAP

30 milionów ton węgla w aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu nie zaskakuje


Powiązane artykuły

MAEA zwołuje specjalne posiedzenie w sprawie ataku Izraela na Iran

Izrael przeprowadził atak na Iran, celem były m.in. placówki zajmujące się pracą nad uranem. MAEA poinformowała, że zwoła w tej...
gaz Fot. Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

Niemieckie zagłębie węglowe protestuje, bo goni ich gaz

W Cottbus doszło 12 czerwca do protestów przeciw budowie nowych elektrowni gazowych, które ogłosiła federalna minister gospodarki Katherina Reiche (CDU)....

Niemcy uparcie nie magazynują gazu ziemnego

Na aukcji 12 czerwca 2025 roku Uniper nie znalazł nabywców na jeden z największych niemieckich  magazynów gazu Breitbrunn w Bawarii....

Udostępnij:

Facebook X X X