Odłączenie systemu krajów bałtyckich od Rosji i Białorusi będzie kosztować 1,5 mld euro

1 sierpnia 2019, 09:15 Alert
Porozumienie o synchronizacji sieci Polski i krajów Bałtyckich. Władze Polski, krajów bałtyckich oraz Przewodniczący KE. Fot. J.C. Juncker. Źródło: Twitter
Porozumienie o synchronizacji sieci Polski i krajów bałtyckich. Władze Polski, krajów bałtyckich oraz Przewodniczący KE. Fot. J.C. Juncker. Źródło: Twitter

Odłączenie Litwy, Łotwy i Estonii od postsowieckiego systemu energetycznego i połączenie z Zachodem przez Polskę ma kosztować co najmniej 1,5 mld euro – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak przypomina gazeta, w czerwcu zatwierdzony został zatwierdzony harmonogram odłączenia Litwy, Łotwy i Estonii od systemu energetycznego BRELL (z Rosją i Białorusią) a połączenie z system zachodnim ma nastąpić poprzez Polskę. Dziennik wskazuje, że do największych inwestycji należeć będzie Harmony Link – podmorski kabel energetyczny między Litwą a Polską.

– Bardzo dobrze oceniam to, że budżet mechanizmu Europejskich Sieci Infrastrukturalnych (Connecting Europe Facility-CEF) na lata 2021- 2027 ma zostać zwiększony z 5 mld euro do 7,8 mld euro – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas w wypowiedzi dla agencji BNS.

– Teraz najważniejsze jest przygotowanie dobrego merytorycznie wniosku o sfinansowanie Harmony Link. Zostanie on złożony do Komisji Europejskiej (KE) jesienią 2020 r. Do tego czasu cztery kraje mają uzgodnić wielkość nakładów i podział budżetu projektu. – Obecnie trwa uzgadnianie finansowania projektu między operatorami i liczymy na pozytywne decyzje już we wrześniu – dodał Žygimantas Vaičiūnas.

Rzeczpospolita