Kreml chce ściągnąć inwestorów zagranicznych do Arktyki
Rząd rosyjski przyjął ulgę podatkową dla projektów naftowych i gazowych w Arktyce. Rozmawia o zaangażowaniu inwestorów zagranicznych.
Kreml ogłosił porozumienie o specjalnym, niższym opodatkowaniu projektów naftowo-gazowych w Arktyce, jak Wostok Nieft (wydobycie z pól naftowych Taimyr i Wankor) należący do Rosnieftu. Rozwiązanie zakłada także zerowy podatek od wydobycia surowców na 12 lat dla części z nich.
Wicepremier Jurij Trutniew przedstawił wyliczenia, z których wynika, że przychody do budżetu krajowego przy cenie ropy w wysokości 60 dolarów za baryłkę spadną po wprowadzeniu ulgi o 60-70 mld rubli, ale Rosnieft zarobi 80-90 mld rubli. Trutniew deklaruje, że wszelkie niedobory budżetowe zostaną pokryte z Funduszu Bogactwa Narodowego finansowanego przez spółki wydobywcze. Przyjęcie nowego rozwiązania otwiera drogę do negocjacji o zaangażowaniu partnerów zagranicznych.
Ulga będzie także obejmować projekty LNG w Arktyce, jak Arctic LNG-3, czyli trzeci etap rozbudowy arktycznego gazoportu Novateku. Będzie on mógł liczyć na 12 lat zerowego podatku od wydobycia gazu wykorzystywanego do skraplania.
Kommiersant ustalił, że Rosjanie rozmawiają już na temat udziału zagranicznych inwestorów w projekcie Wostok Nieft. Obecnie kontaktują się z firmami z Indii. Również BP bierze pod uwagę możliwość zaangażowania w tamtejsze wydobycie.
Kommiersant/Wojciech Jakóbik
Mikulska: Im więcej LNG na rynku, tym lepiej dla niego. Rosja dopłaca do eksportu Novateku