Krok w stronę naprawy bloku w Jaworznie. Zawiązano konsorcjum w celu wykupienia Rafako

6 października 2021, 15:10 Alert

Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisała list intencyjny dotyczący potencjalnego zawiązania konsorcjum, którego celem będzie nabycie akcji Rafako przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz Polimex Mostostal. – Strategia Grupy nie przewiduje inwestycji w firmy sektora budownictwa energetycznego, nie zakładamy więc aktywnego udziału w konsorcjum – podaje Tauron.

Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron
Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron

– Podpisany dziś list intencyjny stanowi krok w kierunku zakończenia naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie we współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji. Nasze zaangażowanie pozwoli potencjalnym uczestnikom konsorcjum na oszacowanie ryzyk związanych z zaangażowaniem w RAFAKO poprzez uzyskanie kompletnych informacji dotyczących statusu prac naprawczych przy jednostce – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

Rola NJGT w konsorcjum dotyczyć będzie badania ryzyk dotyczących sytuacji RAFAKO w kontekście naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie.

– Naszym priorytetem jest zakończenie naprawy bloku zgodnie z ustalonym w sierpniu harmonogramem. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa i będzie odgrywała ta jednostka w perspektywie stabilności polskiego systemu energetycznego – dodaje Michałowski.

W czerwcu podczas bieżącego postoju bloku zdiagnozowana została konieczność naprawy istotnych elementów kotła. Prace naprawcze, realizowane w rejonie komory paleniskowej, doprowadzą do ponownego uruchomienia jednostki i trwałej poprawy działania bloku w dłuższej perspektywie czasowej. 

Blok 910 MW w Jaworznie

Oddany do użytku w połowie listopada 2020 roku blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Blok dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co znacznie poprawia ekonomikę jego funkcjonowania.

Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 procent, natomiast emisja CO2 jest mniejsza o ponad 30 procent

Pracując z pełną mocą Blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 procent To istotny parametr bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne włączanie. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych odnawialnych źródeł energii.

Tauron/Mariusz Marszałkowski